2018 MTV Zammı Düşüyor

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

MTV zammına gelen büyük tepkiler sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan MTV zammıyla ilgili olarak alınan kararın ardından MTV zammının daha uygun bir seviyeye düşüreleceğini belirtmişti. Maliye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben yaptım oldu anlayışına ekonomi politikalarında da yer yoktur” sözleriyle noktayı koyduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) yüzde 40’lık artışı aşağı çekiyor. Yüzde 40-68 arasındaki yüksek artış makul düzeye çekilecek. Maliye’nin gelecek hafta açıklaması beklenen yeni düzenleme kapsamında artışın yüzde 20-40 arasında olması bekleniyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisindeki bu artış sonrasında, konu önceki gün Bakanlar Kurulu’nda konuşulmuştu. Kurulda vergi yapılandırılmalarının vatandaş lehine yapılması gerektiği vurgulanarak, MTV ve gelir vergisi dilimlerinin bu doğrultuda belirlenmesi gerektiği açıklanmıştı. Meclis’e gönderilen tasarıda gelir vergisi oranının üçüncü dilimindeki gelirler için uygulanan yüzde 27 oranının yüzde 30’a çıkarılması düşünülmektedir. Maliye binek arabalar için 40 bin TL nin altında başlayıp 475 bin liranın üstüne kadar 7 farklı fiyat aralığı göstermişti. Fiyat arttıkça MTV de yüzde 68’e kadar artış gösteriyordu. Beklenen yeni karar sonrasında ise, motor silindir hacmine ve taşıt değeri göre en yüksek araçlarda, yüzde 40 Motorlu Taşıtlar Vergisi artışı yaşanacaktır.

DÜZELTMELER YAPILACAK

Başbakan Binali Yıldırım, ‘MTV artışının makul seviyeye çekilmesine’ ilişkin çalışmalarla ilgili soruya, “Motor hacimlerine göre ve diğer özelliklerine göre Maliye Bakanımız gerekli düzenlemeleri, düzeltmeleri yapacaktır” karşılığını verdi. Düzenlemenin kapsamına ilişkin soruya da Yıldırım, “Bütün detayları çalışacaklar, şu anda bu kadar bilgi verebilirim. Bugünlerde belli olur. Tasarı şu anda komisyonda” karşılığını verdi.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR