Altının Onsu Yaklaşık 3 Haftanın En Düşüğünde

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Küresel piyasalarda, Avrupa bankacılık sektörüne ilişkin endişelerin azalması yatırımcıların risk iştahını artırırken, altının ons fiyatının da 16 Eylül’den bu yana en düşük seviyesi olan 1.307,6 dolara gerilemesine neden oldu. Altının gram fiyatı ise dolar kurundaki yükseliş eğiliminin ons fiyatındaki düşüşü dengelenmesiyle 127,4 lira seviyesinde yatay bir seyir izliyor.

Dün yurt içinde açıklanan enflasyon verisinin beklentilerin altında kalması ve ABD’de açıklanan imalat verilerinin tahminlerden iyi gelmesinin ardından yükselen dolar/TL, altının gram fiyatının düşüşünü sınırlamıştı.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Bugün yatay bir seyir izleyen gram altın saat 10.20 itibarıyla 127.4 liradan alıcı bulurken, Kapalıçarşı’da çeyrek altın 209, Cumhuriyet altını 853 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise şu dakikalarda yüzde 0,3 azalışla 1.308 dolardan işlem görüyor.

altin-yatirimcisini-uzdu-dolarin-etkisiyle_x_8825402_8486_z11

UZMANLAR NE DİYOR

AA Finans Analisti İslam Memiş, ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD başkanlık seçimi sonuçlarının belirsizliğinin altının ons fiyatında satış baskısına neden olduğunu belirterek, “ABD başkanlık seçim sonuçları emtia fiyatları üzerinde önemli etkiye sahip. Çünkü küresel piyasalarda doların yönü yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Eğer dolar, yatırımcısını tedirgin ederse güvenli liman arayışı yatırımcının altın talebini artırabilir.” ifadelerini kullandı.

129 LİRAYA ÇIKABİLİR

Yurt içi piyasalarda doların yükselişlerine devam etmesi durumunda altının gram fiyatının 129 liraya çıkabileceğini kaydeden Memiş, bugün 126,50-127,50 lira aralığında işlemler gerçekleştirilmesini beklediğini dile getirdi.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR