Amerika PYD’yi Desteklemeye Devam Edeceğini Açıkladı

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

ABD, PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin askeri kanadı YPG’yi desteklemeyi sürdüreceğini açıkladı. ABD’nin bu açıklamasından saatler önce Başbakan Ahmet Davutoğlu “Oraya giden silahlar bize dönerse vururuz.” açıklaması yaptı.

Hatta bununla da kalınmadı. Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu Rusya ve ABD’nin büyükelçilerini çağırıp uyarılarda bulundu ve “Vururuz.” açıklamasının bir sözden ibaret olmadığını bir kez daha telkn etti.

“HER ŞEYE RAĞMEN DESTEK SÜRECEK”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, konu ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Kirby, YPG konusunda Türkiye ile görüşmeleri sürdürdüklerini ve Türkiye’nin bu konudaki endişelerini anladıklarını belirterek, “ABD ve 60’i aşkın koalisyon üyesi ülkeler için, IŞİD’e karşı mücadelenin önemli olduğunu unutmamak gerek. Bu konuda (Türkiye’nin) duyarlılığını da anlıyorum. Suriye’de, IŞİD’e karşı etkin bir biçimde mücadele eden bu grupları uygun bir biçimde desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

abd-den-turkiye-ye-rest-her-seye-ragmen-pyd-yi_x_7779048_397_z5[1]

“SİLAHLAR SURİYELİ ARAPLAR İÇİN ATILDI”

Kirby, geçtiğimiz günlerde havadan yapılan mühimmat ve silah dolu paketlerinin de, bildiği kadarı ile İŞİD ile mücadele eden Suriyeli Araplar için atıldığını, sorunun Savunma Bakanlığı’na yöneltilmesi gerektiğini söyledi.

“TÜRKİYE İLE YPG KONUSUNU GÖRÜŞÜYORUZ”

Türkiye ile YPG konusunda çok yoğun görüşmeler yaptıklarını, bu görüşmelerin süregelmekte olduğunu anlatan Kırby, Türkiye’nin YPG’ye olan kaygısını anladıklarını ve buna da saygı duyduklarını belirtti. Kirby, “Uzun süredir dile getirilen kaygılar, ve Türkiye bu konuda çok da dürüst ve açık davranıyor. Bu endişeleri ile ilgili kendileriyle görüşmelerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

“BENİM HABERİM YOK” SÖZLERİ İNANDIRMADI

Bir gazetecinin Başbakan Davutoğlu’nun, PKK, Türkiye’ye saldırdıktan sonra PYD ve PKK’ya yapılacak her yardımı Türkiye’ye karşı yapılmış kabul ederiz. Gerekli girişimlerde bulunuldu, protestolar da yapıldı. Eğer Suriye’den Türkiye’ye PYD de dahil sızma, saldırı, bir mühimmat ve silah nakli yaşanırsa Kuzey Irak’ta aldığımız tedbirler neyse Suriye’ye yönelik olarak da alırız şeklindeki sözlerinin hatırlatması üzerine Kirby böyle bir açıklamadan haberinin olmadığını söyledi.

John Kirby, başka bir soru üzerine de, geçtiğimiz hafta İsrail’in Dimona kentinde Arap sakinlerine yönelik saldırılarını terör eylemi olarak gördüklerini açıkladı.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR