Avro Bölgesi’nde enflasyon rakamları açıklandı

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) nihai verilerine göre, 19 üyeli Avro Bölgesi’nde mayıs ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 0,3, aylık yüzde 0,2 artış kaydetti. Piyasalarda enflasyonun mayıs ayında aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 0,3 artması bekleniyordu. Böylece bölgede enflasyon, beklentiler paralelinde gerçekleşirken, nihai enflasyon verisi daha önce 2 Haziran’da açıklanan öncü veriyi teyit etti.

Bu yılın mayıs ayında, Avrupa Birliği’nde (AB) 8 ülkede negatif enflasyon oranı belirlendi. Negatif enflasyon sıralamasında, en düşük oran 1,7 ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde ölçüldü. Bunu yüzde 1,4 ile Yunanistan ve yüzde 0,8’le de Slovenya izledi. AB’de en yüksek enflasyon oranına sahip ülkeler ise yüzde 1,3 ile Romanya ve Malta oldu. Bunları yüzde 1,2 ile Letonya takip etti.

AB’de nisan ayına kıyasla yıllık enflasyon 2 ülkede azalırken, 3 ülkede değişmedi ve 23 ülkede artış gösterdi.

Avro Bölgesi enflasyona en fazla yukarı yönlü etki sebze, restoran ve kafeler ve tütün ürünlerinden gelirken, taşımada kullanılan yakıt, kalorifer yakıtı ve gaz enflasyona en fazla aşağı yönlü etkiyi yaptı.

Bölgede mayıs ayı çekirdek enflasyon ise yıllık yüzde 0,9 artış kaydetti.

– Enflasyon hedefin altında

Öte yandan, açıklanan enflasyon rakamları Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) fiyat istikrarını sağlamak için hedeflediği yüzde 2’ye yakın seviyenin oldukça altında gerçekleşti.

ECB Başkanı Mario Draghi, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde düzenlenen basın toplantısında devlet tahvili satın alımını da kapsayan aylık 60 milyar avroluk tahvil alım programına (parasal genişleme) 9 Mart’tan itibaren başlayacaklarını açıklamıştı.

Bu tarihte başlayan söz konusu program kapsamında banka, Avro Bölgesi’nde fiyat istikrarını sağlama ve talebi canlandırmayı hedefliyor.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR