Balaban Kuşu Bodrum’da Yaralı Halde Bulundu

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Dünyada nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında yer alan Bayağı Balaban kuşu, Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaralı halde bulundu. Türkiye’de ender rastlanan bir kuş türü olan kuş, yetkililer tarafından koruma altına alındı.

GÖRÜR GÖRMEZ BİLDİRDİ

Bodrum’da sabah iş yerine gitmek için evden çıkan İş adamı Murat Şevk kapısının önünde yaralı halde nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında yer alan ve Türkiye’de çok ender görülen Balaban kuşunu buldu. Eskiden avcılık yapan Şevk kuşu görür görmez Balaban kuşu olduğunu fark edince Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne haber verdi. Şevk, yaklaşık 1 metre uzunluğunda olan kuşu bir karton kutuya koyarak muhafaza etmeye çalıştı. Balıkçıgiller türünden olan kuşa et ve balık ile besleyen Şevk, doğada ender görülen kuşu hayatta tutmaya çalıştı.

AYAĞINDA SAÇMA İZLERİ VAR

Şevk, kuşu evinin kapısının önünde bulduğunu söyleyerek, “Kapının önüne düşmüş bir halde buldum bu kuşu. Ben eski avcı olduğum için baktım ender hayvanlardan Balaban kuşu, aldım evime koydum. Bu kuş balık yiyerek hayatını sürdürür. Balıkçıgiller türünde etçil bir kuştur. Bunlarla ilgilenen bir kurum var. Onlara haber verdik gelip alacaklar bizde bekliyoruz gelmelerini. Tahmin ediyorum yaralı bu kuş. Amatör bir avcı ateş etti ve hayvanı yaraladı diye düşünüyorum; çünkü ayağında saçma izleri var. Çok kıymetli ve değerli bir hayvandır. Umarım bir an önce tedavisini yapıp doğaya salarlar.” dedi.

dunyada-az-sayida-var-turkiye-de-yarali-bulundu_x_9094737_1550_z11

KORUMA ALTINA ALINDI

Büyük tıknaz yapılı ve yoğun çizgili kahverengi tüylü olan kuşun tam adının Bayağı Balaban (Botaurus stellaris), olduğu yetkililer tarafından bildirildi. Kuşun, gagasının ise oldukça sivri olması dikkatlerden kaçmadı. Ballıkçıgiller ailesinden olan Balaban kuşu olduğunu öğrenen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Muğla şubesine bağlı ekipler hemen harekete geçti. 110 kilometre yol gelen yetkililer akşam saatlerinde ilçeye vardı. Nesli tükenmekte olan Balaban kuşunu Şevk’in oğlu olan Mehmet Şevk’ten teslim alarak hızlı bir şekilde Gökova’da bulunan veterinere götürdü.

“BÜYÜK BİR İHTİMAL AVCILAR YANLIŞLIKLA VURDU”

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne bağlı ekiplere kuşu teslim eden Mehmet Şevk babasının kuşu bulduğunu söyleyerek “Bu misafirimiz, babamın bahçesine gelmiş. Biz tam anlayamadık rahatsızlığının ne olduğunu, yetkili abilerimiz geldi almak için kuşu. Büyük bir ihtimal avcılar tarafından yanlışlık ile vurulup yaralanmış olmalı. Balaban kuşu, nesli tükenmekte olan bir kuş türü” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR