Boncuklu İğne Oyası Modelleri

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İğne oyaları yazmalarda, havlu kenarlarında ve sehpa örtüleri, masa örtüleri kenarı yapılırken boncuklu iğne oyası modelleri kullanılmaktadır. Zarif iğne oyaları boncuklarla zarafetine zarafet katmaktadır. Boncuklu iğne oyaları iğne oyasının orta kısımlarında ya da kenarlarında kullanılarak yapılabilir. Kullanılan boncukların renkleri solmayan boyası atmayan boncuklardan yapılması gerekir. Boncuklu olarak yapılan iğne oyalarının daha sağlam iplerle yapılması gerekir. Boncuklar ipleri keserek oyanızın kopmasına bozulmasına neden olabilir. Boncuklu oyalarda genellikle üç katlı polyester ipler kullanılmaktadır. Boncuklu iğne oyaları modelleri takı tasarımlarda da kullanılmaktadır.

Geçmişten Günümüze İğne Oyası

İğne oyasının çok eski çağlardan günümüze örneklerini görmekteyiz eski Türk kültürünün tanıtıldığı müzelerde ipekten yapılmış iğne oyası modellerini görmekteyiz. Kum boncuk ve iğne oyası ile çeşitli çiçek motifleri yapılarak yazma tülbentlerin kenarlarında kullanılmaktadır. Ortasına büyük bir boncuk takılarak etrafının küçük boncuklarla sarılarak oluşturulan boncuklu iğne oyaları modelleri fazlaca kullanılmaktadır. Daha sonra çarşaf kenarlarına yapılmaktadır. Salonlarda salon takımları sehpa masaların kullanılmaya başlaması ile salon iğne oyası salon takımları yapılmaya başlamıştır. Bir dönem fiskos masalarının yaygınlaşması ile iğne oyası fiskos modelleri kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra ki yıllarda iğne oyası modelleri diğer el sanatları ile birleştirilerek farklı tasarımlar oluşturulmuştur. Örneğin makine nakışı örtülerin kenarlarında, el nakış ile birlikte, ahşap tepsilerin iç dekoru olarak kullanılmaktadır. Bebek yüz örtüleri de bebeğin cinsiyetine uygun renklerde olan boncuklarla süslenerek birçok hamile hanımın bebekleri için yaptığı ilk bebek hazırlıkları arasındadır.

Doğadaki çiçek modelleri örnek alınarak farklı tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Çiçekler yapraklarla birleştirilerek aranjman oluşturulmaktadır. Bütün bu modeller yapılırken boncuklar kullanılarak gösterişli tasarımlar oluşturulmaktadır. Birçok el sanatı tabloların çiçeklerle süslemek içinde boncuklu iğne oyaları modelleri kullanılmaktadır.

 Boncuklu İğne Oyası Takılar

İğne oyası takılarda boncuklar kullanılarak takılar çok daha kaliteli ve şık bir hale getirilebilir. Doğal taşlardan yapılmış boncuklar takıların çok daha güzel ve göz alıcı olmasını sağlamaktadır. Özellikle kum boncuklarla yapılan iğne oyası takı modelleri zarif bir aksesuar olarak kombinelerde yerini almaktadır.  Boncuklu iğne oyaları modelleri takılar özel tasarım aksesuar olarak birçok modacı kreasyonlarında kullanmaktadır.

Takılara olan ilginin artması ile takı tasarım kursları açılmış bu kurslarda yapılan birçok takı modellerinde iğne oyası kullanılmaktadır. İğne oyası boncuklarla birleştirilerek otantik takılar yapılmaktadır. Eski iğne oyası el işlerimde takılarda değerlendirilmektedir. Takılarda evin her hangi bir yerinde, kıyafetlerimizde boncuklu iğne oyaları modelleri kullanarak Türk kültüründe yer etmiş iğne oyası örneklerinin tanıtımına katkıda bulunmuş olalım

 

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR