Bülent Arınç’tan seçime ilişkin açıklama

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Bakanlar Kurulu üyeleri ve MYK üyeleriyle gerçekleştireceği toplantıya katılmak üzere geldiği parti genel merkezinin girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Arınç, bu seçimde “AK Parti’yi iktidardan düşürebilmek, çoğunluk elde etmesine engel olmak” için HDP’nin kullanıldığına işaret ederek, şunları söyledi:

“HDP bir projedir. CHP, ‘HDP barajı aşsın’ diye oylarını vermiştir. MHP, aleyhinde bir kelime söylememiş hatta belki maddi destekte bulunmuştur. Maddi desteği para açısından söylemiyorum, belki oy desteği olarak doğrudan ya da dolaylı destekte bulunmuştur. Şüphesiz iç ve dış medyanın seçim sonuçlarına etki edebilecek bütün unsurlarında HDP lehinde kullanıldığını görüyoruz.

HDP, AK Parti iktidarını yıkmak, AK Parti kalesine girmek için bir koçbaşı gibi kullanılmıştır. Koçbaşı HDP’dir, koçbaşını kullananlar da CHP’dir, MHP’dir, Paralel Devlet Yapılanmasıdır, iç ve dış odaklardır ve güçlü bir medyadır. Şimdi eserleriyle ne kadar sevindiklerini de dün akşamdan bu yana görüyoruz. Madem ki CHP ve MHP, HDP’nin barajı aşmasıyla AK Parti çoğunluğunun elde edileceğini iyi hesaplamış ve neticede bu şekilde tecelli etmiştir. Seçim meydanlarında da hiçbir zaman MHP, HDP aleyhinde HDP, MHP aleyhinde CHP ile MHP’nin küçük bir tartışma yapmadığını, bir eleştiri bile getirmediğini gördüğümüze göre aralarında açık ve gizli bir ittifakın olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bir koalisyon kurulacaksa ben Sayın Bahçeli’den daha farklı bir formül önermek zorundayım. Çok iyi anlaşan ve birbirleriyle AK Parti’yi yıkmak için el ele vermiş olan bu 3 partinin çoğunluğu hükümet kurmaya yetiyor. Önce bunu denemelerinde fayda vardır. Çünkü seçime yönelik bu açık ittifakın sonucunun da koalisyon olmasını halkımız bekler. Bu 3 partinin ittifakı seçimden başarıyla çıkmıştır, HDP’yi barajı aştırtmak suretiyle o zaman bunun tabi sonucunun da Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak olduğunu hepimiz görebiliriz.”

Arınç, “Böyle bir hükümet kurulmadı, kurulamadı. Ülke hükümetsiz kalmamalı bence. Ekonomik gidişat içerisinde kararlar alınması gereken durumlar çok acil olabilir. Dışarıda gelişen olaylar Türkiye için her saniyeyi değerli kılabilir. İçerideki gelişmeler Türkiye için çok önemli bir nokta olabilir” diye konuştu.

“HDP sizin HDP’niz”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dün akşam “çok büyük bir zafer kazanmış komutan edasıyla”, “Hadi bakalım HDP ile kursunlar” açıklaması yaptığının altını çizen Arınç, “HDP sizin HDP’niz. Eser sizin eseriniz. Başarı, HDP’nin başarısı ise bu başarıda sizin de katkınız var” diye konuştu.

Arınç, “AK Parti olarak MHP’ye kapıyı kapatmış mı oluyorsunuz?” sorusu üzerine, şu değerlendirmede bulundu:

“Siyasette kapı kapatılmaz, kapı kapatan siyasetçi basit ve korkak siyasetçidir. Ülkenin yönetime ihtiyacı var. AK Parti iktidarı tek başına devam etti, ne yaptıysa tek başına iktidarında yaptı. Olumlu yüzde 90, belki de olumsuz yüzde 10. Biz de insanız hata da kusur da işlemiş olabiliriz. Esasen bu hata ve kusurlarımızı görerek yeniden ayaklarımızın üzerinde dimdik yükselmemiz lazım. Bunun çok kısa bir zamanda, hemen hemen ilk seçimde görüleceğine de inanıyorum. Çünkü halk bu eserden memnuniyetini çok yakın bir zamanda görecektir veya memnuniyetsizliğini. Tekrar ülkesine canla, başla hizmet eden AK Parti’ye yeniden kucaklarını açacaktır. Bu partilerin genel başkanlarının yaptığı ‘kof bir kahramanlık’tır. ‘Ona kapıyı kapatalım. Buna kapıyı kapatalım. Onlar yapsın, ben kenarda kalayım.’ Bu doğru olmaz.”

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR