Dolar/TL yükseliş ve düşüş arasında gidip geliyor

Cuma günü 5.46’da güne başlayıp akşam saatlerinde 5.84’ü test eden kur Merkez Bankası’nın açıkladığı bazı önlemlerin ardından yükselişini tersine çevirmişti.

ATILAN ADIMLAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Cuma günü 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süre ara verileceğini açıkladı. Dün Döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırı yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarıldı. TCMB bir diğer adım atarak TL karşılığı döviz depo piyasasında ihale açmadı. Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül Bloomberg HT’ye Merkez Bankası’nın aldığı önlemlerle piyasaları rahatlatmaya çalıştığını belirtti. Şengül TL tarafında daha ‘sıkı’ ve döviz likiditesini de artırmaya çalışan bir Merkez Bankası olduğunu söyledi.

YENİ GÜNDE DOLAR/TL

Dün %3’e yakın düşüşle 5.57’lere gerileyen, günü de 5.5503’te tamamlayan dolar/TL bu sabaha 5.57 seviyelerinde başladı, ardından sert düşüşle 5.47’ye kadar çekildi. Kur burada da kalıcı olamayarak 5.56’ya yükseldi.

Sabah saatlerinde %0.4 artışla 6.32’de seyreden Euro/TL 6.24’e indi, ardından 6.30’lu seviyelere çıktı. Sepet kur da 5.95’ten 5.86’ya çekildi, daha sonra yeniden 5.93’e yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile ilişkilerin gerilmesine ve kurda artışa neden olan Golan Tepeleri’ni İsrail toprağı olarak tanıyan bildiriyi imzaladı.

Sponsorlu Baglantılar