Erken Seçim Otomobil Piyasasını Vurdu

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yılın ilk yedi ayında 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 48.91’lik artışla toplam 516 bin 386 adede ulaşan otomobil satışları geçtiğimiz hafta AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasıyla dibe vurdu.

1 MİLYON ARAÇ ZOR

Görüşmenin ardından ağustos ayına 2.77 lirayla başlayan dolar 2.86 lira ile rekor kırarken, euro ise 3.15 ile haftayı tamamladı. Bir günde kurda yaşanan bu artış otomotivcileri tedirgin ederken, kur kaynaklı kayıpların giderilmesi için önümüzdeki dönemde araç fiyatlarına zam yapılması bekleniyor. Bu da yıl sonu araç satış hedefi olan 1 milyon adede ulaşılmasının zora girdiğini gösteriyor.

STOKLAR BİRKAÇ HAFTA YETER

Ülkemize ithal edilen araçların yüzde 90’ından fazlası euro bölgesinden geliyor. Yerli modellerin hammaddeleri de euro bölgesinden geldiği için özellikle euroda yaşanan artışlar nedeniyle maliyetler önemli ölçüde arttı. Bugüne kadar 1 milyonluk pazar hedefini tutturmak için düzenlenen kampanyaların da etkisiyle euroyu ortalama 2.85 lira olarak hesaplayan otomotivciler, yaşanan bu 30 kuruşluk artış sonucunda bayilerine hemen yeni kurlarla ilgili bilgi vermeye başladı.

erken-secim-otomotivi-vurdu-7605215_x_420_o[1]

ŞU AN DEPODAKİLAR SATILIYOR

Henüz ellerinde eski kurlardan ithal edilen araçlar olduğu için birkaç hafta daha sıkıntıları olmadığını belirten distribütörler, önümüzdeki aydan itibaren kurun gerilememesi durumunda yüzde 5 ila 8 arasında zam yapacaklarının sinyalini verdi. Henüz netleşen bir durum olmadığı için yorum yapmaktan kaçınan yetkililer, açıklama yapmak için ay sonuna kadar beklemekten yana.

DÜĞÜM BU HAFTA ÇÖZÜLÜYOR

Bir değişiklik olmaması durumunda bugün MHP ile görüşecek olan AK Parti’nin MHP ile koalisyon kararı alması ile döviz kurlarının yeniden eski seviyesine gelmesi bekleniyor. Bu durum gerçekleşirse otomotivciler için tehlikeli günler sona erecek. Ancak bu görüşmelerde de tansiyonun düşmemesi ve/veya sonrasında da sıkıntılı bir süreçle seçime gidilmesi durumunda analistler doların 3 lira, euronun ise 3.35 lira dolayında olmasını bekliyor. Sonuçta da kurlardaki bu artış mutlaka fiyatlara ve doğal olarak tüketicilere yansıyacak.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR