Fildişi Sahili’nde seçime doğru

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Fildişi Sahili’nde muhalefetin, devlet başkanı seçiminin şeffaf ortamda düzenlenmesi ve tutuklu siyasetçilerin serbest bırakılması için düzenlediği gösterilerde 4 kişi hayatını kaybetti.

Yerel yetkililer, ülkenin batısında bulunan Guiglo bölgesinde düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin müdahalesinde 4 kişinin öldüğünü belirtti.

Abidjan başta olmak üzere, Gagnoa, Bonua, Daloa gibi birçok kentte de gösteriler yapıldığını belirten yetkililer, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmalarda 15 kişinin yaralandığını, 8 kişinin ise gözaltına alındığını söyledi.

Seçim komisyonunun iktidardan bağımsız olabilmesi için seçim yasasının yeniden düzenlenmesini isteyen göstericiler, devlet başkanı seçiminin şeffaf bir ortamda düzenlenmesini, tutuklu siyasetçilerin serbest bırakılmasını, sürgünde olan siyasi liderlerin güvenli bir şekilde Fildişi Sahili’ne getirilmesini ve ülke kaynaklarının eşit bir şekilde dağıtılmasını talep ediyor.

Ayrıca göstericiler, seçim öncesi şiddet eylemleri düzenleyen grupların silahlarını bırakmasını, ordu ve güvenlik sisteminin revize edilmesini istiyor.

Fildişi Sahili’nde ekimde devlet başkanı seçimi düzenlenecek. Anayasanın 35. maddesine göre devlet başkanı en fazla 2 kez iktidara gelebiliyor.

Devlet Başkanı Alassane Vattara, 6 Mayıs 2011’den bu yana iktidarda bulunuyor. Vattara, martta iktidar partisinden tekrar aday olduğunu açıklamıştı.

Ülkede 28 Kasım 2010’daki devlet başkanlığı seçimini kaybeden Laurent Gbagbo’nun tüm uluslararası çağrılara rağmen görevi seçimin galibi Alassane Vattara’ya devretmemesi siyasi krize yol açmıştı. Gbagbo, 30 Kasım 2011’de Fildişi Sahili yetkililerince Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne teslim edilmiş ve haziranda yargılanmasına karar verilmişti.

Fildişi Sahili’nde 2010-2011’deki krizde 3 bin kişi ölmüştü.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR