Hobi Olarak Başladı İşletme Sahibi Oldu

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İzmir’de 1997’de evinin odasında başladığı sanat yolculuğunu bugün kendi markasıyla sürdüren Alkan, çeşitli ebatlardaki seramiklere, Türk minyatür sanatı ile Osmanlı ve Selçuklu kültürünü temel alan tasarımlarının yanı sıra çağdaş yorumları yansıtıyor.

10 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

Alkan, işletmesinde istihdam sağladığı 10 kadınla, seramiğin ham maddesi çamurları yoğuruyor. Şekil verilen ve üzerine motifler çizilen ürünler, boyandıktan sonra fırınlanıyor.
Sinem Alkan yaptığı açıklamada, Ege Üniversitesi Seramik Cam ve Çinicilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra hobi amaçlı tabaklar yapmaya başladığını söyledi.

Bunun için 20 yıl önce evinin odasını atölyeye çevirdiğini anlatan Alkan, “10 metrekarelik bir odada çok zor oldu. Daha sonra küçük bir atölye tuttum, kendi çapımda orada sanatsal eşyalar üretmekti amacım, ticari bir düşüncem yoktu” ifadelerini kullandı.

Alkan, evlendikten sonra sanatını meslek edinmeye karar verdiğini, eşiyle kendi işletmelerini kurduklarını belirtti.

“RENK VE TASARIM KONUSUNDA TÜRKİYE’DE ÖNCÜYÜZ”

Üretimlerinin gün geçtikçe arttığını bildiren Alkan, şöyle devam etti:

“Ürünleri kaliteli yaptıkça talep arttı. Biz yerimizde de sayabilirdik ancak hep kaliteli üretim yapmaya çalıştık. Müşterilerimizin taleplerini takip ettik, yanlarında olduk. Yaklaşık 10 yıl önce Türk Patent Enstitüsüne marka başvurumuz oldu. Logomuzu belirleyip, süreci tamamladıktan sonra ürettiklerimize kendi markamızı basıyoruz. Şu anda üretimimizin yüzde 20’si ihracata gidiyor. Irak, Dubai, Yunanistan, İspanya, Çekya, Almanya, ABD’ye ürünler gönderiyoruz. Buralardan teşekkür amaçlı özel telefonlar geliyor. İşin ticari boyutunun yanında bu gibi dönüşler bizi oldukça memnun ediyor.”

Çalışmalarında turkuaza ağırlık verdiklerini belirten Alkan, “Hem duvar panoları hem renk hem de tasarım konusunda Türkiye’de öncüyüz. Başka alanda faaliyet gösteren çoğu seramikçi bu alana yöneldi. Renginden tasarımına kadar taklitlerimiz çoğaldı” ifadelerini kullandı.

Alkan, bugüne kadar binin üzerinde model çizdiğine dikkati çekti.

Tasarımlarını sürekli yenilemeleri ve canlı tutmaları gerektiğini kaydeden Alkan, “Piyasa, moda, trendler ve renkler değişiyor. Buna uymak için sürekli takipte olmak zorundayız” dedi.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR