İşçiliği Bırakıp Mantar Üreticisi Oldu Paraya Para Demiyor

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Samsun’un Atakum İlçesi’nde tavsiye üzerine istiridye mantarı üreticiliğine başlayan Yunus İpekçioğlu 1 yılda yaklaşık 10 ton istiridye mantarı üretti.

60 METREKARELİK AHIRDA ÜRETİM

Samsun’un Atakum İlçesi Kayagüney Mahallesi’nde oturan ve yüksek gerilim hattında işçi olarak çalışan, bekar Yunus İpekçioğlu, bir tanıdığının tavsiyesi üzerine 1 yıl önce istiridye mantarı üretmeye karar verdi. 60 metrekarelik eski bir ahıra içinde talaş olan mantar kompostolarını hazırlayan İpekçioğlu, mantar üretimine başladı.

YÜKSEK GERİLİM HATTI İŞÇİLİĞİNİ BIRAKTI

Başarılı olmasının ardından yüksek gerilim hattı işçiliğini bıraktı. İpekçioğlu, 1 yılda yaklaşık 10 ton mantar ürettiğini belirterek şöyle dedi: “1 ay kuluçka, 1 ay da sarım dönemi oluyor. Ondan sonra hasadı topluyoruz.

isciligi-birakti-yeni-isinde-paraya-para-demiyor_x_8734993_559_z1[1]

15 GÜNDE BİR ÜRETİM YAPILABİLİYOR

Mesela koparttığımız mantardan,15 gün sonra yeniden üretim yapabiliyoruz. Ortalama bir hasat döneminde 1.5 ton mantar alıyoruz.

TOPTAN SATIŞ FİYATI 7-8 LİRA

İstiridye mantarının toptan satışının kilosu 7-8 liradan, perakende de kilosu 10 liradan satılıyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ümit Serdar hocamızın tavsiyesiyle bu işe başladım.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR