Japonya hisseleri tırmandı, tahvil faizleri yükseldi

Japonya hisseleri yatırımcıların resesyon riskine ilişkin sinyalleri değerlendirmesiyle Asya’daki kazançlara öncülük ederken ABD vadelileri yükseldi. ABD hazine tahvillerinde getiri eğrisinin tersine dönmesi resesyon endişelerini artırarak Cuma günkü satışı tetiklemişti.

Japonya Topix Endeksi yüzde 2’den fazla yükseldi. Güney Kore hisseleri, bellek yongası fiyatlarıyla ilgili uyarıda bulunan Samsung Electronics Co.’dan olumsuz etkilendi. Çin hisseleri düştü, Hong Kong ve Avustralya hisse senetleri sınırlı yükseldi.ABD hazine tahvili faizleri iki günlük düşüşünün ardından arttı. ABD’de 10 yılıkların faizi 3 aylıkların faizinin altını görmüştü. WTI petrolün varili 59 doların üzerine tırmandı. Yen, riskten kaçışın güçlenmesiyle geriledi.

Hong Kong’da UBS Group AG ekonomisti Philip Wyatt, “Getiri eğrisinin resesyona girdiğimiz anlamına geldiğini söylemek için çok erken. Uzun vadelilerin çok erken ve çok hızlı hareket ediyor olması da mümkün.” dedi.

S&P 500 Endeksi konut üreticilerinin azalan borçlanma maliyetlerinin etkisiyle yükselmesiyle fazla değişmedi. Teknoloji hisseleri Apple Inc.’in yeni hizmetinin yatırımcılara fazla cesaret vermemesiyle düştü. ABD 10 yıllıklarcının faizi Aralık 2017’den beri ilk kez yüzde 2.4’ün altına geriledi. Sonrasında ise Salı günü Asya’daki işlemlerde tekrar bu seviyenin üzerine çıktı.

Sterlin, İngiltere Başbakanı Theresa May’in parlamento oylaması sonrasında Brexit sürecinde kontrolü kaybetmesinin ardından yatay seyretti. Kanun yapıcılar artık May’in İngiltere’yi AB’de (Brexit’in iptali anlamına geliyor) ya da gümrük birliğinde tutacak ikinci bir referandum da dahil olmak üzere radikal bir B planı uygulamasını talep edebilir.

Petrol, Venezuela’da artan tansiyonun etkisiyle dört günden bu yana ilk kez yükseldi.

Hisse senetleri

MXAP Asya Pasifik Endeksi, Hong Kong saatiyle 12:22’de yüzde 1 yükseldi.
Japonya Topix Endeksi yüzde 2.4 yükseldi.
Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.2 arttı.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1 düştü.
S&P 500 Endeksi vadelileri gösterge endeksin Pazartesi günü yüzde 0.1’den daha az gerilemesi sonrasında yüzde 0.3 yükseldi.
Euro Stoxx 50 Endeks vadelileri yüzde 0.3 yükseldi.

Döviz

Yen yüzde 0.1 düşerek dolar karşısında 110.06 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan 6.7143 seviyesinden alıcı buldu.
Euro/Dolar paritesi 1.1315’ten işlem gördü.
Sterlin/dolar 1.3190 oldu.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 3 baz puan artarak yüzde 2.43’e yükseldi.
Avustralya’da 10 yıllıkların faizi Salı günü rekor düşüğe gerilemesinin ardından yüzde 1.80 civarına yükseldi.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 0.7 değer kazanarak 59.25 dolara çıktı.
Altın ons başına 1,320.51 dolara geldi.

Sponsorlu Baglantılar