Kanser Olup Vefat Eden Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kanser tedavisi en zor hastalıklardan bir tanesidir ve kredi çekmiş olan kişiler bu hastalığa yakalandığı takdirde hastalık ağırlaşırsa çalışamaz duruma gelebilir. Bu duruma geldiklerinde olası bir can kaybı durumunda kredi borçlarının ne olacağı konusunda endişelenmeleri gayet olağandır. Çünkü kişi hem borcunu ödemek ister ancak çalışamaz, hem de borçları aile fertlerinden kimseye kalsın istemez. Bu durumda bu kişilerin kredi borçlarına ne olur şeklinde bir soru şekillenir ancak bu sorunun cevabı dolaylı olarak “Hayat Sigortası”nda saklıdır.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası bankadan kredi çekilmek istendiği zaman devreye girer, yani bu sigortaya siz belli ödemeler yaparsınız ve vefat durumunuzda borcunuzu bu sigorta kurumu hangisi ise, o öder. Bu uygulama her iki tarafı ve ailelerini mağdur etmemek adına yürürlüğe konmuştur. Bir de miras meselesi vardır ve miras kalan kişi de vefat edenin borçlarından sorumlu olabilir.

Miras ve Vefat Eden Kişinin Borçları

Bir kişinin kredi borcu varsa yahut bir kişiye belgelenmiş bir şekilde vereceği varsa ve bu kişi herhangi bir sebepten ötürü hayatını kaybettiyse üzerindeki mallar vasiyetinde bulunan kişilere miras kalır. Özel olarak belirtilmediği takdirde mallar eşit paylaşılacaktır. Bu durumda ölen kişinin borcu da mirasçılara eşit olarak paylaşılır. Borç tahsili için kişiler veya devlet mirasçıya başvurabilir, ancak mirasçının bu borcu reddetme durumu söz konusudur. Bu durumda reddi miras davası araya girer ve sonuç olarak mirastan da borçtan da men edilme söz konusu olabilir, bu biraz da şartlara ve vasiyetteki maddelere bağlıdır.

 

Hayat Sigortası Yaş Sınırlaması Nedir?

Kredi çekmek için gerekli sınırlandırmalar hayat sigortası için de geçerlidir, yani yaşınız 18 olmalı, kredi için gerekli şartları yerine getirmelisiniz ki hayat sigortası da devreye girebilsin. Bir engel olmadığı sürece hayat sigortası yaptırmak son derece önemlidir, aksi takdirde çekmiş olduğunuz kredi yüzünden birinci dereceden yakınlarınız maddi olarak zor dönemlerden geçebilir.

Ölüm Beyanı ve Kredi

Kanser yüzünden vefat eden kişi herhangi bir bankadan kredi çektiyse ölümünün üzerinden 1 hafta geçmeden ilgili bankaya kişinin vefatı ile alakalı ölüm beyanı bildirilmelidir. Bu beyan bildirildiyse ve kişi kredi çektiği zaman hayat sigortası yaptırdıysa sigorta kişinin borçlarını ödeyecek ve yakınları veya mirasçı borçtan mesul olmayacaktır.

Kredi Çekme Zamanının Önemi

Hayat sigortasının kanser olan kişinin borçlarını ödemesi için kişiye kanser teşhisi konulmadan önce kredi çekmiş olması gerekir, aksi takdirde borç tahsili kesin olarak yapılacaktır. Yani birisi kredi çektiyse ve çektikten sonra resmi olarak kendisine kanser teşhisi konulduysa hayat sigortası bu noktada devreye girecektir ancak kişi kanser olduktan sonra kredi çekerse bu noktada ihmalkarlık ve art niyetten dolayı sigorta borcu üstlenmeyecektir. Yani sigorta şahıslara nasıl olsa borcum ödenecek şeklinde bir izlenim vermekten çekinmektedir, şartlarını bu şekilde düzenlenmektedir.

Sigorta Şirketleri ve Şartları

Hayat sigortası yapan şirketlerin şartları değişkenlik gösterebilmektedir, bazılarının ödeme için istedikleri tutar daha fazladır bazıları ise yalnızca kredinin çekildiği ilk sene için kredi borcunu ödeme garantisi vermektedir. Bu şartlar şirketten şirkete değişkenlik gösterdiğinden ötürü herhangi bir anlaşma yapmadan evvel mutlaka birçok şirketle görüşmeli ve size uygun şartları öğrenmelisiniz. Böyle bir durumda doğal olarak olası bir duruma hazırlıklı olacaksınız, miras hesabınızı yapabileceksiniz ve sonuç olarak yakınlarınızı maddi açıdan zor durumda bırakmayacaksınız, borcunuz konusunda gerekli tedbiri almış olacaksınız.

Sponsorlu Baglantılar