Makedonya’da Cumhurbaşkanı’nın Ofisi Yağmalandı

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Başkent Üsküp’te sokaklara çıkan göstericiler, Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov’un istifasını isteyen sloganlar attı. Protestocular Cumhurbaşkanı’nın ofisinin camlarını kırarak mobilyaları ateşe verdi. İkinci günündeki protesto gösterilerinde, 12 kişi gözaltına alındı.

56 SİYASİYE GENEL AF ÇIKARMIŞTI

Ivanov Salı günü, eski Başbakan Nikola Gruevksi de dahil olmak üzere, hükümet ve muhalefetten adı telekulak skandalına karışan 56 siyasiye genel af çıkarmıştı.

Skandal geçen yıl, muhalefetteki Sosyal Demokratlar Birliği Partisi’nin lideri Zoran Zaev’in, Gruevksi’yi içlerinde siyasetçi ve gazetecilerin de olduğu 20 bin kişinin telefonunu gizlice dinlemekle suçlamasıyla patlak vermişti.

ulke-karisti-cumhurbaskani-nin-ofisini_x_8356123_2877_z5[1]

Muhalefet, telefon kayıtlarının bakanların seçimlerde hile planladığını ve bazı cinayetlerin üstünü örtmeye çalıştıklarını ortaya koyduğunu iddia etmişti.

AFFIN YASA DIŞI OLDUĞUNU SAVUNDULAR

Muhalif lider Zaev, genel aftan yararlananlar arasında bulunmasına rağmen, Cumhurbaşkanı’nın ilan ettiği affın yasa dışı olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Ivanov ise Haziran’da yapılacak erken seçim öncesi siyasi düşmanlığa son vermek için af ilan ettiğini söyleyerek kararını savundu. Avrupa Birliği de Cumhurbaşkanı’nın kararının hukukun üstünlüğüne aykırı göründüğünü belirtti.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR