O ülkede yerel seçimler yine ertelendi

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Burundi’de 26 Haziran’da düzenlenmesi planlanan yerel seçimler 3 gün ertelendi.

Burundi devlet başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, yerel seçimlerin 29 Haziran’da düzenlenmesine karar verildiği, devlet başkanı ve senato seçimlerinin ise Ulusal ve Bağımsız Seçim Komisyonu (CENI) tarafından belirlenen tarihte yapılmasının öngörüldüğü kaydedildi.

Ülkedeki siyasi kriz nedeniyle sırasıyla 5 Haziran, 26 Haziran ve 17 Temmuz’da yapılması beklenen yerel, devlet başkanı ve senato seçimleri ertelenmişti.

CENI önceki gün, yerel seçimlerin 26 Haziran’da, devlet başkanı seçiminin 13 Temmuz’da, senato seçimlerinin ise 24 Temmuz’da düzenlenmesinin planlandığını duyurmuştu.

Tanzanya’nın Darüsselam kentinde geçen ay Burundi’deki siyasi krizin ele alındığı zirveden sonra İktidardaki Demokrasi Kuvvetleri Savunma Ulusal Konseyi Partisi’nin (CNDD FDD) Başkanı Pascal Nyabenda, Doğu Afrika ülkelerinin devlet başkanlarının yerel seçimlerin en az 1 ay ertelenmesi, protesto gösterileri düzenleyen gençlerin silahlarını acilen bırakması ve Burundili mültecilerin ülkesine dönmesi için gerekli koşulların sağlanmasına ilişkin taleplerinin kabul edildiğini açıklamıştı.

Burundi’de Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’nın, 25 Nisan’da devlet başkanı seçimi için 3. kez adaylığını açıklamasından bir gün sonra protesto gösterileri başlamış ve 50’ye yakın kişi yaşamını yitirmişti.

Gösteriler sırasında yüzlerce kişi yaralanırken, çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR