Şili’de Devam Eden Yangınlar Bir Şehri Küle Çevirdi

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Şili’de birkaç haftadır devam eden orman yangınları bir kenti tümüyle kül etti. Maula bölgesinin yedi yerleşim yerinden en büyüğü olan Santa Olga kentinde aralarında okullar, kreşler, mağazalar ve postane binasınında olduğu binden fazla bina kül oldu.

KÜLLER ARASINDAN BİR CESET ÇIKTI

Yanan kentin kalıntıları arasından daha sonra bir ceset çıkarılırken iki kişinin de kayıp olduğu açıklandı.

DRONELAR İLE TAHRİP OLAN BİNALAR GÖRÜNTÜLENDİ

Şili’nin 24 Horas gazetesinin yayınladığı dron görüntülerinde dumanların kapladığı gökyüzünden tahrip olan binalar görülüyor.

“DEPREMDEN SONRA, YANGIN BİZİ MAHVETTİ”

Constitución Belediye Başkanı Carlos Valenzuela “Santa Olga’da yaşananları kimse hayal bile edemez. Burada yaşadığımız tam bir cehennemi andırıyor. Son depremden sonra yaralarımızı sarmaya başlamıştık. Ancak bu yangın herşeyi berbat etti.” dedi.

“DAHA ÖNCE YAŞADIĞIMIZ FELAKETLERİN EN BETERİ”

The Guardian gazetesine konuşan Orca isimli sivil toplum örgütü lideri Francisco Henríquez ise yaşanan felaket ile ilgili “Yıllardır yaşadığımız en kötü felaket. Daha önce yaşadığımız felaketlerden daha da beter olduğunu düşünüyorum. Bu deprem ya da sel felaketinden çok daha kötü. Hiç durmayan, sürekli ilerleyen bir şey.” diye konuştu.

YANGINI SÖNDÜRMEK İÇİN ULUSLARARASI DESTEK DE GELMEYE BAŞLADI

Şili’de son haftalarda bitki örtüsünün kurumasına yol açan çok yüksek hava sıcaklıkları, patlayan 90’dan fazla orman yangının hızla yayılmasına neden oldu. 5 binden fazla itfaiye ve askeri personelin söndürme çalışmalarına katıldığı orman yangınları için uluslararası yardımlar da ülkeye gelmeye başladı.
RUSYA TONLARCA SU ALABİLEN SÜPER TANKER UÇAĞINI GÖNDERDİ

Rusya tonlarca su alabilen süper tanker uçağını yangınların söndürülmesinde kullanılmak üzere Şili’ye gönderdi.

4 BİN İNSAN BÖLGEDEN TAHLİYE EDİLDİ

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet’in ülkede olağan üstü hal ilan etmesine neden olan orman yangınları 238 bin hektar ormanın kül olmasına, 4 bin insanın tahliye edilmesine, onlarca çiftliğin tahrip olmasına neden oldu. Yangınlarda aralarında dört yangın söndürme personelinin de olduğu yedi kişi yaşamını yitirdi.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR