Tesbih Koleksiyonu için Servet Harcadı

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Eskişehir’de genel cerrahi uzmanı olan Dr. İhsan Oruk, 10 yıl önce başladığı ve bir servet harcadığı işlemeli tesbihleri ile Türkiye’de ön önemli koleksiyonerlerin başında gelmeyi başardı.

450’DEN FAZLA TESBİHİ BULUNUYOR

Üniversitede okuduğu yıllarda bir hocasının tesbih koleksiyonunu görerek bu sanat dalına merak salan İhsan Oruk, aradan geçen yıllar içinde Türkiye’deki en önemli ustalarla tanışma fırsatı yakalamış. Birbirinden farklı malzemelerle tanınmış ustalara işlemeli tespih yaptırmaya başlayan Oruk’un şu anda 450’den fazla tesbihi bulunuyor. Tesbihlerini evinin duvarlarına özel olarak yapılmış alanda sergileyen Oruk, Türkiye’de çok değerli tesbih ustalarının olduğunu söyledi. Ustalar tarafından yapılan tesbihlere bir sanat ürünleri oldukları için değer biçemeyen İhsan Oruk, merakının özellikle işlemeli tesbih olduğunu belirtti. Koleksiyonda tesbihlerde ve imamelerinde Osmanlı padişahları, Kabe ve daha bir çok farklı objenin yer alıyor. En önemlisi ise özel olarak yapılan tesbihlerin bir ikincisi yok.

“TESBİHTE MALZEME VE USTA ÇOK ÖNEMLİ”

Tesbih merakının eskiye dayandığını belirten Koleksiyoner Dr. İhsan Oruk, “Tam anlamıyla bu işle 10 yıldır ilgileniyorum. Üniversitede bir hocamızın tesbih koleksiyonu vardı. Onu gördükten sonra başladık. 10 yıldır tesbih koleksiyonu yapmaya, tesbih toplama arayışına girmiş bulunmaktayız. Yıllardır sürekli tesbih araştırıyoruz, ustalarla görüşüyoruz. Yaklaşık 450 civarında tesbihimiz var. Koleksiyonumda genellikle işlemeli tesbihleri değerlendiriyorum. Tesbihleri ustalarından alıyorum. Malzemeleri bulup, ustalara yaptırıp ya da, nakkaşa üzerine nakışlar yaptırarak koleksiyonu gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de genellikle tesbih koleksiyonuna merak çok fazla var. Bu işin müdavimleri olan iyi koleksiyonerlerin çalıştığı ustalar aslında sınırlıdır. Tesbih sanatında duayen ustalarımız çok fazla var. Bunlardan bazıları, Mustafa Ünver, Özcan Atalar, Ahmet Geloğlular, Bedri Aslantaşlar, Bülbül ailesi ve daha ismini zikredemediğim çok sayıda usta var. Genellikle tesbih olarak bunların tesbihlerini tercih ediyoruz. Tesbihte iki şey önemli malzeme ve yapan usta. Bunlar olduğu takdirde o tesbih sizde anlam ifade eder. Çünkü sanat sanatkarı ile değerlidir. Bende bu yüzden koleksiyonumda sanatçısı bilen tesbihleri tercih ediyorum. Sanatçılar bilindikten sonra kullanılan malzemede çok önemli. Olabildiğinde nadir bulunan objeleri tercih ediyorum” dedi.

“İŞLEMELİ TESBİHLERDE TÜRKİYE’DE İLK SIRALARDAYIM”

Koleksiyonunda farklı grupların olduğunu ifade eden Dr. Oruk, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Ağaç, kehribar ve hayvansal ürünler grubu var. Bunları daha çok tercih ediyorum. Ağaç grubunda, Afrika ağaçlarından, mavi Amerikan ağacına, yerli ağaçlarımız gibi birçok ağaçtan yapılmış tesbih bulunmaktadır. Tesbihin ana malzemelerinden biri de diş grubudur. Diş tesbih yapımında makbul olan bir gruptur. Fil, balina, su aygırı ve mors dişi, bunlar çok değerlidir. Avrupa eskiden obje olarak değerlendirilmiş, şu anda kullanılmayan objeler alınarak ustalar tarafından tesbihe çevriliyor. Bir tespih içinde olsa, yaşam hakkı nedeniyle hayvanın katledilmesine karşıyız. Benim bilmediğim ancak ustaların söylediğine göre işlemeli tesbihler grubunda ön sıralarda yer alan bir koleksiyona sahibiz.”

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR