Türk Akımı Hükümetlerarası Anlaşması Onaylandı

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Rus gazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıması planlanan Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin hükümetlerarası anlaşmasının onayına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla adil ve ortak menfaate dayalı işbirliği prensiplerine uygun olduğu belirtilen proje, iki hattan oluşacak.

Rusya’nın Krasnodar bölgesindeki Russkaya kompresör istasyonundan, Karadeniz üzerinden Türkiye’deki alım terminaline ve devamında Türkiye üzerinden Avrupa’ya uzanacak proje, ilk defa 2014’te Rusya Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulmuştu.

ARAŞTIRMA 10 EKİM’DE İMZALANMIŞTI

Projede hükümetler arası anlaşma iki ülke arasında 10 Ekim’de imzalanmıştı. Proje kapsamında, her biri 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki boru hattı inşa edilmesi planlanıyor. İlk hattın Türkiye’ye, ikinci hattın ise gerekli teminatların alınması halinde Avrupa’ya doğalgaz ulaştırması öngörülüyor.

 turk-akimi-projesinin-hukumetlerarasi-anlasmasi_x_9094844_6053_z41

OCAK AYINDA ONAYLANMASI BEKLENİYOR

Rus hükümeti, TürkAkım doğalgaz boru hattı anlaşmasının onaylanmasına ilişkin yasa tasarısını 16 Aralık’ta kabul etmişti.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Enerji Komitesi Başkanı Pavel Zavalnıy da Türk Akımı’na ilişkin hükümetlerarası anlaşmanın Duma’da ocak ayında oylanmasının planlandığını belirtmişti.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR