Türkiye’de Fakir Aile Sayısı Artışta

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Son birkaç yıldır ekonomik faaliyetlerin gerilemesi ve ülke ekonomisindeki kötü gidişhat fakir aile sayısının da artmasına neden olmaktadır. Özellikle son 2 yıldır fakir aile sayısının 150 bin hane olarak arttığı görüldü. 3-4 kişilik aileler olduğunu düşündüğünüzde yaklaşık 500-600 bin kişinin fakirlik seviyesine gerilediği görüldü. Fakir zengin arasındaki uçurum nedeniyle orta gelirli aile sayısında azalmalar yaşandı. Aile Bakanlığı, 2014’te 22,9 milyar lira olan sosyal yardım faturasının 2016’da 32 milyar lira olduğunu da belirtirken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, CHP Giresun Milletvekili Yener Bektaşoğlu’nun sosyal yardımlarla ilgili problem önergesini cevaplandırdı.

Kaynak Ayrılmaya Devam Ediyor

Kaya, ”Bakanlığımız tarafından doğrudan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile farklı sosyal yardım faaliyetleri sürdürmektedi. Bu çerçevede devam eden sosyal yardım programlarından 2016 senesinde ülkemiz çevresinde 3 milyon 154 bin 69 hanede yaşayan vatandaşlarımız faydalanmıştır. Ülkemizde 2016 yılında, belediyeler de dahil edildiğinde, kamu kaynakları ile 32 milyar TL tutarında sosyal yardım harcaması yapılmıştır” dedi. CHP Giresun Milletvekili Yener Bektaşoğlu ise, dar gelirli ya da yoksul vatandaşlara yönelik yapılan yardımların, sosyal devlet olmanın gereği olduğunu kaydetti.

Adil Olmak Zorundayız

Bektaşoğlu, “Fakat bu sosyal yardımların, yurttaşlarımızın çalışma yaşantısına ve ekonomiye katılmalarını engelleyici bir problem olmaktan çıkarılması ve ek olarak yardımlara bağımlı olarak varlığını sürdüren bir kitlenin, sürekli olarak sayılarının artmasının önüne geçilmelidir” dedi. Bektaşoğlu, yardımların adil biçimde dağıtılması için yardımları alanların şartlarının doğru ve gerçekçi şekilde yeniden belirlenmesi gerektiğini de belirtti.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR