Tuzhurmatu’da Türkmen – Kürt Çatışması Alevleniyor

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Irak’ın Selahettin iline Bağlı Tuzhurmatu ilçesinde geçtiğimiz 23 Nisan günü başlayan Peşmerge güçleri ile Türkmenler arasında çatışmalar devam ediyor. Kürdistan Yurtseverler Birliği KYB’nin medya organ PUK Media’ya göre çatışmalarda 3’ü Peşmerge komutanı olmak üzere Kürt tarafından 12 kişi öldü.

ATEŞKESE RAĞMEN ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

24 Nisan günü ilçeye KYB’li Kerkük valisi Necmettin Kerim ve Bedir Tugayları komutanı Hadi Elamiri’nin gelmesi üzerine ateşkes ilan edilse de çatışmalar durmadı.

TÜRKMEN MAHALLERİNE HAVAN ATILDI

Dün gündüz saatlerinde Peşmerge güçleri Türkmen semtlerini havan topuna tuttu. Havan mermileri Mustafa Ağa, Aksu ve İmam Ahmet mahallelerinde sivil Türkmen vatandaşların evlerine isabet etti ve yaralananlar oldu.

 turkmen-kurt-catismasi-kontrolden-cikiyor_x_8386420_476_z5[1]

PARTİ BİNASINI ELE GEÇİRDİLER

İlçede bulunan Kürdistan İslam Cemaati parti binasından Türkmenlere açılan ateş sonucu Türkmenler arasında yaralananlar oldu. Bunun üzerine Türkmenler, parti binasını kuşatarak ele geçirdiler. Resmi olmayan bilgilere göre Türkmen tarafından 5 kişi öldü ve 62 kişi yaralandı.

“BİR KURŞUNA YÜZ KURŞUN İLE CEVAP VERİRİZ”

Irak Türkmen Cephesi Selahettin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu parti binasına düzenlenen saldırı ile ilgili olarak, “Bir kurşun gelirse yüz kurşun ile cevap veririz” diye konuştu.

YAĞMA VE YAKMA GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞILDI

Öte yandan sosyal medyada da Peşmerge taraftarı sayfalardan Türkmen evlerini yağmalama ve yakma fotoğraflarını paylaşıldı.

Sponsorlu Baglantılar