Vizesiz Avrupa En Çok Turizm Acentelerini Mutlu Etti

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Schengen ülkelerine yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde aldığı tavsiye kararı turizmciler tarafından sevinçle karşılandı. Seyahat acenteleri de, Türkiye’de faaliyet gösteren seyahat acenteleri de karardan mutlu. Seyahat acenteleri işlerinin en az yüzde 50 artacağını söylerken, Türkiye’deki otel işletmecileri alınan kararla birlikte Türkiye’nin imajının güçleneceğini, böylelikle Türkiye’ye gelen Avrupalı turist sayısının daha da artacağını söylüyor.

Avrupa’ya giden Türk sayısının ilk etapta yüzde 10 artış göstereceğini ifade eden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, “Geçen yıl toplamda 9 milyon Türk yurtdışına çıktı. Bunun 6.5 milyona yakını Avrupa’ya gitti. Vizelerin kalkması kararı çıktığında bir anda çok büyük artışlar olmayacaktır. Ancak biz AB’ye vize uygulamıyorken, onların bize vize uygulaması zaten çok büyük bir saçmalık. Türkiye vize uygulanacak bir ülke değil” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE YARAYACAK

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da alınan kararı olumlu karşılayanlar arasında. Bu kararla Türkiye’de Avrupa’ya turist akını olacak gibi bir algı olmaması gerektiğine dikkat çeken Ayık, “Bu karar Türkiye’nin AB ile entegrasyonunda çok önemli bir anlam ifade ediyor. AB’nin aldığı karar sayesinde Türkiye’nin yerinin Avrupa olduğu tescillenmiş oluyor. Türkiye’nin imajı için çok önemli bir karar olarak görüyorum. Böylece Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğu algısı oluşacak. Böylelikle Avrupa’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı artış gösterecektir. Alınan karar Türkiye turizmine yarayacak” dedi.

vizesiz-avrupa-ya-en-cok-onlar-sevindi_x_8410099_3649_z2[1]

YÜZDE 50 ARTIŞ OLUR

Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran da “Olacak mı, bu kararı alacakları mı derken artık oldu diye düşünüyorum. Bu saatten sonra Türkiye’ye vizeyi kaldırmıyoruz diyemezler. Avrupa’ya çıkışlar yüzde 50 artacaktır diye düşünüyorum. Hem 100Euro’luk vize maliyeti olmayacak. Hem de vize prosedürleri ile uğraşılmayacak. Ayrıca tüm havayolları şirketlerimiz Avrupa’dan Türkiye’ye turist getiriyordu ancak buradan Avrupa’ya gidişlerde istedikleri verimi alamıyorlardı. Bu sorun da ortadan kalkacak” diye konuştu. Türk turistlerin en çok Almanya, Fransa ve İtalya’dan schengen vizesi aldığını söyleyen Onaran, “Yılda 1 milyon schengen vizesi alınıyor. Bunun 500 binini bu üç ülke karşılıyordu” dedi.

YENİ PASAPORTLAR BİYOMETRİK OLACAK

Vizesiz Avrupa, 1 Haziran 2016 tarihinden itibaren alınacak pasaportlarla mümkün olacak. Bu pasaportların çiplerine AB’nin şart koştuğu biyometrik veriler (parmak izleri ve bazı kişisel veriler) yüklenmiş olacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, pasaport konusundaki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu, yeni pasaportların 1 Haziran’dan itibaren verileceğini belirtti. Çavuşoğlu, yeni pasaportlar için cüzdan bedeli ödeneceğini ancak harç bedeli ödenmeyeceğini vurguladı.

YURTDIŞI TURLARI YÜZDE 40 ARTAR

ETS Tur Yurtdışı Turlar Müdürü İbrahim Cenk Okumuş da şunları söyledi: “Eğer vizeler kalkarsa yurtdışı turlarına olan talep yüzde 30-40 oranında artış gösterecektir. Özellikle büyük artışın otobüslü turlarda olacağını öngörüyoruz. Ulaşım ve konaklama bedellerinin az olması nedeniyle tatilcilerin hem kendi araçları hem de kısa tur paketleri ile yakın bölgelere yapacakları seyahatlerde artış olacaktır. Avrupa’nın uzak bölgeleri de artıştan nasibini alacaktır. Tüm plan ve programlarımız hazır vizeler kalktığı anda hayata geçireceğiz” diye konuştu.

VİZE ÜCRETİ AĞIR GELİYORDU

JOLLY Tur Genel Müdürü Figen Erkan da kararı olumlu bulduklarını söyledi. Geçen yıl Avrupa ülkelerine giden 70 bin Türkün tatiline aracılık ettiklerini söyleyen Erkan, “299 Euro’ya AB ülkelerinde 3-4 gece konaklamalı tatil satarken, 100-120 Euro’luk vize ücreti ödemek tatilcilere zor geliyordu. Bu ücretin ödenmeyecek olması Avrupa’ya gitmek isteyen Türk turistlerin önünü açacaktır. Eğer vizeler kaldırılırsa Avrupa tatili satışlarımızda ilk etapta yüzde 50’lik artış yaşanır. Hafta sonu tatili için dahi Avrupa’ya giden turist sayısı artacaktır” ifadelerini kullandı.

HAFTA SONU UÇAKLAR DOLAR

AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu’nun Türk vatandaşları için vizelerin en geç haziran ayı sonunda kaldırılmasına yönelik aldığı karar havayolu şirketlerini de harekete geçirdi. Özellikle kısa mesafe uçuşlarda daha fazla sefer düzenleneceğini dile getiren havayolu şirketlerinin temsilcileri, şu değerlendirmeyi yaptı: “Daha çok hafta sonu tatili için Türk vatandaşları yabancı ülkeleri tercih edebilecek. Özellikle de kısa mesafe uçuşlar öne çıkacak. Yunanistan, İtalya ve Almanya gibi ülkelere olan hafta sonu uçuşlarda yüzde 100 doluluk oranlarına ulaşılacağını tahmin ediyoruz. Tüm bunların yanı sıra iş seyahatlerinde de artış gözlenebilir. Avrupa ile iş yapan Türk şirketleri bu ülkelere daha sık gezi düzenleyecektir. Vizelerin kalkmasıyla havayolu şirketleri de talebin yoğun olduğu destinasyonlara daha fazla uçmak için çalışacak.”

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR