Yurt Dışından Getirilen Telefonlar için Süre Değişti

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Yurtdışında yaşayan vatandaşların cep telefonlarını Türkiye’de kullanım süreleri 60 günden 120 güne çıkartıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte yaptığı değişiklik Resmi Gazetede yayınlandı.

60 GÜN 120 GÜNE ÇIKTI

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik değişikliği ile yurtdışındaki vatandaşların cep telefonlarını Türkiye’deki kullanım süreleri 60 günden 120 güne çıkartıldı. 120 günden fazla Türkiye’de kalmak isteyen gurbetçiler ise telefonları kayıt altına aldırmak zorunda olacak.

TURİSTLERDE YARARLANACAK

Yönetmelik değişikliğinden ülkemize tatil veya iş için gelen yabancı ülke vatandaşları da yararlanacak. Yurtdışından yolcu beraberinde cep telefonu getirenlerin kayıt için tanınan süre de 60 günden 120 güne çıkartılmış oldu.

yurt-disindan-getiren-telefonlar-icin-60-gunluk-7786446_x_529_300[1]

SİSTEME KAYIT ŞART

Türkiye’deki telefonların kullanılabilmesi için BTK’nın mobil cihaz kayıt sistemi MCKS’ne kayıt ettirilmesi gerekiyor. Yurtdışından ithal edilen veya yolcu beraberinde getirilen cihazlar 120 gün içinde kayıt ettirilmezse BTK tarafından kullanıma kapatılıyor.

Sponsorlu Baglantılar