Darbeyi Fark Ettikleri için Hapis Cezası Aldılar

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ürdün Kralı 2. Abdullah’ın, S.Arabistan liderliğinde kendisine yönelik bir darbe girişimi olacağı şüphesiyle iki kardeşini ve kuzenini ordudaki görevlerinden alarak ev hapsine attırdığı ve olası bir darbe girişiminin önüne geçtiği öne sürüldü. İddiaya göre prens kardeşler ve kuzen Suudi Veliaht Prens Selman ve BAE Veliaht Prensi Zayed ile irtibata geçtikleri tespit edildi.

ABD-SUUDİ ARABİSTAN- İSRAİL-BAE ÜRDÜN’E EL ATTI

Katar’da darbe girişimine kalkışan, olmayınca ülkeyi ablukaya alan, Lübnan’da Başbakan Saad Hariri’yi rehin istifa zorlayan ancak bu planı da boşa çıkan, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ı teslim olmaya zorlayan ABD-İsrail-Suudi Aranbistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ekseni bu kez Ürdün’e el attı.

DARBE ŞÜPHESİYLE EV HAPSİ

Ürdün Kralı 2. Abdullah, kardeşleri Prens Faysal bin Hüseyin ile Prens Ali bin Hüseyin ve kuzeni Talal bin Muhammad’in Suudi Arabistanliderliğinde kendisine darbe yapacağı şüphesiyle ev hapsine aldırdı.

VELİAHT PRENSLER, KARDEŞ VE KUZENLEANLAŞTI

Arap medyasından Al-Sura’nın haberine göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in ortaklaşa Kral Abdullah’ı devirmek için 2 kardeş ve kuzeniyle anlaştı.

İSTİHBARAT FARK ETTİ

Ürdün istihbarat servislerinin bu anlaşmayı fark etmesi üzerine Kral Abdullah, iki kardeşini ve kuzenini ordudaki görevlerinden erken emekli ederek ev hapsine aldırdı.

5 Haziran’da Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR