Diş Taşı Temizliğinin Ağız Sağlığına Etkisi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Diş taşı genellikle dişlerde meydana gelen ve sararmalara ve diş hastalıklarına neden olabilen etkenlerdir. Diş taşları genellikle plak şeklinde veya daha sert tartar şekillerinde meydana gelir. Tartar şeklindeki diş taşlarını fırçalayarak yok etmek zordur. Bu yüzden ağız sağlığı için ve dişlerde çürük oluşumunu önlemek için diş hekimine gitmek gerekir.

Diş hekimi tarafından kişiye diş taşı temizleme işlemi yapılır. Bu işlemin sonunda dişler beyazlamış ve çürüklerin yayılımı engellenmiş olur. Düzenli diş taşı temizliği diş eti problemlerinin de önüne geçmektedir.

Daha sağlıklı gülüşlere kavuşmak ve gülerken kendimizi daha iyi hissetmek için diş taşı temizliği yapılmalıdır. Hem görünüş olarak daha estetik olmak hem de ağız sağlığı için en az senede bir kez yapılmalıdır.

Ağız Kokusunu Gideriyor

Çoğu kişinin en büyük problemleri ağız kokularıdır. Bu kokuların sebebi bazen diş taşları olabiliyor. Bu diş taşlarını temizletmek kişinin daha ferah nefeslere kavuşmasını sağlar.

Estetik Olarak Sağlıklı Dişler Oluşuyor

Dişlerdeki plaklar kötü bir görünüme neden oluyor. Gülerken görülen sarı lekeler genellikle diş taşları nedeniyle oluşuyor. Ağız sağlığı için dişlerin temizlenmesi ve daha hoş bir görünüm için diş temizleme işlemlerinin yapılması gerekir.

Diş Kayıplarını Önlüyor

Diş taşları dişin etrafını sararak diş minesinin çürümesine ve dişlerin kırılmasına neden olabilen bir unsurdur. Düzenli yapılan diş temizleme işlemleri bu diş kayıplarını önlemektedir. Dişlerin kaybedilmesi kötü bir ağız sağlığı bakımının doğurduğu bir problemdir.

Diş Renklenmesini Önlüyor

Dişleri fırçalamama gibi durumlarda genellikle dişlerde birtakım renk değişiklikleri görülür. Bu renk değişimlerinin genellikle beyazdan sarıya veya kahverengiye doğru değişimi gözlemlenir. Diş taşlarının aşırı derecede diş minesini kaplaması ve çevrelemesi nedeniyle dişler farklı renklere bürünerek zarar görür. Diş taşı temizliği bu renk değişimlerinin önüne geçerek sağlıklı bir ağız yapısına kavuşmayı sağlar.

Diş Taşı Temizliğinin Ağız Sağlığına Faydaları

Ağız sağlığımız için her 6 ayda bir diş taşlarının temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizleme işleminin birçok faydası mevcuttur.

Ağız sağlığı için faydaları şunlardır:

  • Ağızdaki kötü kokuyu yok eder.
  • Diş fırçasının erişemediği yerlere kolay erişim sağlar.
  • Plaklar ve oluşan tortular giderilir.
  • Diş ağrıları ve kayıplarının önüne geçer.
  • Dişlerin daha beyaz ve parlak olmasını sağlar.
  • Diş etlerinin sağlıklı olmasını sağlar.

Diş taşları temizlendiği taktirde doğru bir ağız bakımı yapılmış olur. Her zaman diş fırçası ve macunu kullanmak bu plakları yok etmek için etkili değildir.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR