Doğu Türkistan’daki Müslümanlara saldırılara tepki

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Karabük, Zonguldak ve Kastamonu’da, Memur-Sen üyeleri Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Karabük Belediyesi önünde toplan takım adına basın açıklamasını yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Zeki Öz, Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne “dur” demek ve zulmü kınamak amacıyla meydanlarda olduklarını söyledi.

Müslüman Uygur Türkleri’nin vatanlarında direnişlerini uzun vakittir büyük cesaret, kahramanlık örnekleriyle sürdürdüğünü bildiren Öz, “15 gündür faşist Çin idaresi bölgeyi kuşatma altına aldı. Müslümanların ibadetlerini yapması engelleniyor. Bu hukuksuzluklara, zulümlere, yasaklara ve baskılara itiraz edenler evlerinden alınıyor, demokratik eylem hakkını kullananlar sokak ortasında öldürülüyor. Çin’de bir soykırım uygulanmaktadır” diye konuştu.

Zonguldak

Kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde toplanan Memur-Sen üyeleri, ellerindeki afiş ve pankartlarla Çin idaresi aleyhine sloganlar attı.

Memur-Sen delegesi Sinan Davulcu, yaptığı basın açıklamasında, Çin idaresinin her güne yeni bir katliamla başladığını söyledi.

Dünyanın bu hale sessiz kaldığını bildiren Davulcu, “Bölgenin dünyayla bağının kesilerek bu biçimde karantinaya alınması, durumun vahametiyle alakalı endişelerimizi arttırmaktadır. Çin, Doğu Türkistan’da olup bitenleri, gerçek haber ve bulguların üstünü zorla örttürmektedir. Çin hükümetinin soykırıma dönüşen uygulamaları, her sene yüzlerce Müslümanın hayatını kaybetmesiyle son buluyor. Bu zulme ‘dur’ demek amacıyla bütün vicdan sahiplerini ayağa kalkmaya, Çin zulmü son bulana kadar bir oldukça oturmamaya çağrı ediyoruz” ifadesini kullandı.

Olaylarda hayatını kaybedenler amacıyla dua edilmesinin sonrasında takım dağıldı.

Kastamonu

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Memur-Sen üyeleri, Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslümanlara yapılan şiddet olaylarını protesto etti.

Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Öz, basın açıklamasında, Çin hükumeti yönünden Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere yapılan baskıların son bulması amacıyla Çin mallarına boykot çağrıinde bulundu.

Öz, DoğuTürkistan’da oruç tutmanın yasak olduğunu, başörtülü kadınların taciz edildiğini söyleyerek Çin hükumetinin asimilasyon politikaları uyguladığını kaydetti.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR