‘İkinci el otomobil’ satışı arttı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Döviz kurlarındaki yükselişin etkisiyle zamlanan ve fiyatları tüketicilerin alım gücünü zorlayan sıfır otomobillere karşılık cazibesini devam ettiren ikinci el otomobillerin satışı, yaz ve yaklaşan bayram tatilinin de etkisiyle dinamik günler yaşıyor.

Haziran ayında beklentilerinin üstünde bir taleple karşılaştıklarına ilgi çeken oto galericileri, satışlar yönünden son 5 yılnin en yoğun haziran ayını yaşadıklarını dile getiriyorlar.

Bursa Oto Galericileri Sitesi (Oto-Koop) Başkanı Rasim Hazar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ikinci el otomobil piyasasının Haziran ayı ile eş güdümlü mühim ölçüde hareketlendiğini ve giderek yükselen bu trendin Ramazan Bayramı’na kadar devam etmesini beklendiklerini söyledi.

Hazar, ikinci eldeki dinamikliğin en mühim amaçlarinden birinin, son aylarda döviz kurlarındaki yükselişin yansıtıldığı sıfır otomobil fiyatlarının tüketicilerin alım gücünü zorlaması olduğuna ilgi çekti. Yeni otomobillerin en düşük motor hacmine sahip olanlarının bile 40 bin lira dolayındaki fiyatlarla satıldığını açıklayan Hazar, bu amaçla tekrar kullanılmış otomobillerin seçim edildiğini dile getirdi.

İkinci el otomobillerin de birkaç ay evveline göre 1-2 milyar lira zamlandığını fakat hala sıfır otomobiller karşısında cazibesini sürdürdüğünü belirten Hazar, “İstediği otomobilin yenisinin yanına yaklaşamayan vatandaş, soluğu bizde alıyor. Sonuçta oldukça ulaşılabilir fiyatlarla araba sahibi olabiliyorlar. Son aylarda döviz kurlarındaki dalgalanma ve bunun sıfır otomobil fiyatlarına yansıması, ikinci el piyasasına yaradı” diye konuştu.

– “Son 5 yılnin en yoğun haziran ayını yaşıyoruz”

Hazar, ikinci el otomobil pazarındaki dinamikliğin bir başka nedenin de yaz ve yaklaşan bayram tatili olduğuna işaret ederek, satışlar bakımından son 5 yılnin en yoğun Haziran ayını yaşadıklarına değindi.

Bu yıl ilkbahar aylarının iklim şeklinde soğuk ve yağışlı geçtiğini ilaveten seçim devresine denk geldiğini, anında sonrasında da ramazan ayının başladığını anımsatan Hazar, şu şekilde konuştu:

“İnsanlar, soğuk ve yağışlı geride bıraktığımız ilkbahar ayları, seçim devresi ve sonrasında gelen ramazan ayı sebebiyle tatillerini bayram sonrasına erteledi. Yani yaz ve yaklaşan bayram tatili, tüketicileri harekete geçirdi. Önümüzde uzun bir tatil devresi var. Dolayısıyla bu devreye arabalı girmek isteyen vatandaşlar, haziran ayında araba arayışına girdi. Piyasayı hareketlendirdiler. Haziran ayında beklentimizin üstünde bir taleple karşılaştık. Öyle ki satışlar yönünden son 5 yılnin en yoğun haziran ayını yaşıyoruz. Geçmiş yıllardaki haziran aylarıyla kıyasladığımızda bu yıl aynı ayda satışlarımız yüzde 20-30 oldukça fazla. Zaman vakit araba yetiştirmekte zorlanıyoruz.”

Hareketliliğin Ramazan Bayramı’na kadar sürmesini beklediklerini ifade eden Hazar, bayramdan sonra pazarının oturacağını ve oldukça stabil bir hal alacağını öngördüklerini belirtti.

Hazar, yükselen talebe karşılık temiz vasıta bulmakta zorlandıklarını sözlerine ekledi.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -