Kayıp-çalıntı cep telefonunuz için bunu yapın

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK), çalınma, kayıp gibi rızası dışında mobil telefonu elinden çıkan vatandaşların Bilgi ve İhbar Merkezi’ne bildirmeleri halinde telefonun iletişime kapatıldığı bulguldi.

BTK ‘dan yapılan açıklamada, bazı basın-yayın organları ile internet sitelerinde yer alan “Cep telefonunuz kaybolunca aman ilgi” başlığıyla yayınlanan ve hatalı bilgiler sahibi bulunan haberler üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Rızası dışında mobil telefonu elinden çıkan vatandaşların öncelikli olarak BTK bünyesinde kurulan ve 7 gün 24 saat hizmet veren Bilgi ve İhbar Merkezi’ni araması gerektiğine ilgi çekilen açıklamada, “En son kullanılan hattın yasal sahibi yönünden BTK bünyesinde kurulan Bilgi ve İhbar Merkezi’ne ait 0 312 294 94 94 numaralı telefon aranarak 15 haneli IMEI numaranızı, kimlik bilgilerinizi ve telefonunuzu en son kullandığınız zamanı bildirmeniz, verdiğiniz bilgilerin abonesi olduğunuz en son işletmeciniz yönünden doğrulanması halinde ilgili telefon iletişime kapatılmaktadır” ifadesi kullanıldı.

Bilgi ve İhbar Merkezine bildirilen telefonlara, cihazın en yakın kolluk kuvvetine teslim edilmesi doğrultusunda yasal uyarı SMS’i gönderildiği bulgu edilen açıklamada, ayrıca kayıp ya da çalıntı olması nedeniyle iletişime kapatılan telefonun başka bir SIM kart takılarak kullanılmasının önüne geçildiği kaydedildi. Bu ihbarın hızlı bir biçimde yapılabilmesi hedefiyle telefonun IMEI numarasının bilinmesinin büyük önem taşıdığı vurgulandığı açıklamada, kullanılan mobil telefonlara ait IMEI numarasının mobil telefonlardan *#06# tuşlarına basıldığında ekranda gözüktüğü bulguldi.

Cihazın üzerinde belirleme edilen SIM kartın kullanılmasını engellemek hedefiyle ise GSM operatörünün aranarak hattın kapattırılması gerektiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hırsızlık, gasp ve kapkaç gibi durumlar söz konusu ise savcılıklara, ikametgahınıza ya da olayın gerçekleştiği ilçe emniyet müdürlüğüne başvurularak şikayetçi olunması önem taşımaktadır. Cihazı yine kendisine iletilen kişilerin, telefonunu hangi yolla kapattırdı ise (bilgi ve ihbar merkezi ya da savcılık üzerinden) aynı yolla yine iletişime açtırması gerekiyor. Yani telefon ile ihbarda bulunulduysa yine Bilgi İhbar Merkezinin aranması, savcılık talimatı ile ihbarda bulunulduysa cihaz bulununca yine savcılığa başvuru dilmesini gerekmektedir.”

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR