Torba Yasası ve Erken Emeklilik

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Son zamanların en çok tartışılan konularından biri erken emeklilik ve torba yasası oluyor. Torba yasasında yer alan maddeye göre Bağkurlu olanlar SSK ‘lı olarak çalışmaya devam edip SSK’dan emekli olabiliyor. Bu durum için geçiş sürecinde ekstra prim ödeme gerekiyor. Ancak, sonuç olarak yine sigortalı yararlı çıkıyor. Bağkur maaşlarından daha yüksek olan SSK’lı maaşlarından yararlanmak mümkün hale geliyor. Bunun dışında erken emeklilikle ilgili beklenti sürsede hükümet tarafından bu konuda kararlılık devam ediyor.

Bağkur’dan SSK’ya Geçiş Yapmak

Torba yasasıyla birlikte yürürlüğe giren kanunda Bağkur’lu olan ancak bir süre sonra SSK’lı olarak devam etmek isteyen ve SSK’lı şartlarından yararlanmak isteyen sigortalı çalışanlar belirli prim sayısını ödeyerek Bağkur yerine SSK olarak sayılacak ve emekli olduğunda da SSK’lı şartlarından yararlanacak. Bayanlarda 7200 iş günü olarak belirlenen, erkeklerde ise 9000 iş günü olarak hesaplanan emeklilik şartları ise aynen gerçeli oluyor. Bu durum Bağkur ödeyen ve sonrasında çalışmaya başlayarak SSK’ya geçiş yapmak isteyenler için oldukça yararlı. Özellikle torba yasası sayesinde geçtiğimiz yıllarda Bağkur ödeyenlerin bir işte çalışmaya başlamalarına rağmen SSK yerine Bağkur ödemeye devam etmesi konusunda mağduriyetler ortadan kaldırılmış oluyor.

Erken Emeklilik Haberleri

Erken emeklilik konusunda geçtiğimiz ay büyük söylentilere ortaya atıldı. Özellikle hükümet tarafından erken emekliliğin belli yaş şartlarına takılanlar için yapılabileceği söylenmişti. Erken emeklilik konusunda birçok kişi umutlandı. Çünkü, erken emeklilik bekleyen ve primlerini ödemesine rağmen yaş şartına takılan kişi sayısı milyonlarla ifade edilebiliyordu. Erken emeklilik haberleri ile ilgili iddialar bir kenara atılmış durumda. Erken emeklilik konusunda şu anda herhangi bir çalışma bulunmadığı gibi hükümet tarafından erken emeklilik konusunda kesinlikle katı olunduğu yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR
casibom - grandpashabet giriş - oran.net -