Ünyeport için Geri Sayım Başladı

   2021 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

ORDU Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ünye Limanı’nın büyütülerek 2.2 milyon TEU kapasiteye çıkaracaklarını; kurulacak bulunan konteyner limanın Karadeniz’e sınırı bulunan Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan’daki limanlardan oldukça büyük olacağını söyledi.

3 etap durumunda yapılacak limanın 18 metre derinlikte, bin 850 metrelik rıhtımıyla Karadeniz’in en büyük konteyner limanı olacağını, ilaveten dalgakıranın iç evresinde bin 150 metre uzunluk ve 22 metre derinliğiyle ayrı bir rıhtım olanağı da sağlayacağını altını çizen Başkan Yılmaz, şu şekilde devam etti:

“RIHTIMLAR VE TESİSLER BULUNACAK”

“Ünyeport liman projesi 1.8 kilometre karelik alanda uygulanacak. Bütün Karadeniz Bölgesi’ni etkileyecek ve Türk Cumhuriyetlerine de hizmet verecek bir yatırım. Limanda Ro-Ro iskelesi, kruvaziyer yolcu gemileri amacıyla terminal tesisleri, liman vasıtaları, pilotaj ve liman idareleri, römorkörler, kurtarma istasyonları, kara ve deniz itfaiyesi, kıyı emniyet gibi yan işletmeler amacıyla rıhtımlar ve tesisler bulunacak.

“18 BİN TON ÇELİK KAZIK KULLANILACAK”

Ünye Limanı, konteyner amacıylai doldurma, boşaltma ve ardiye hizmetinde bölgeye canlılık getirecek. Özel deniz vasıtaları, hususi gemiler gibi derin su gereksinimi bulunan deniz vasıtaları buradan faydalanabilecek. Limanda aşağı yukarı 18 bin ton çelik kazık kullanılacak. Türkiye’nin yanı sıra Karadeniz’e sınırı bulunan Rusya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya ve Gürcistan’a, Türk Cumhuriyetleri’ne hizmet verecek bulunan limanımızla dışsatımta kolaylaşacak.”

“YÜRÜRLÜĞE GİRDİ”

Başkan Enver Yılmaz, sahip olunan durumuyla hizmetini devam ettiren Ünye Limanı’nda artık, yakmaya mahsus ağaçlar, işlenmiş ve işlenecek ağaçlar ile kereste ve gibi ürünlerin ithalatının yapılabileceğini, bununla alakalı şeklinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın alakalı tebliğinin Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini de belirterek, “Artık Ünye Limanı’ndaki ticaret kapasitesinin mühim ölçüde artmasını bekliyoruz.

“BÖLGEDEKİ TİCARİ HAREKETLİLİĞİ ARTIRACAK”

Ordu Büyükşehir Belediyesi şeklinde, Ünye Limanı’nı devraldığımız günden itibaren limanın gelişimine ve buradaki ticareti artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Son alınan bu kararla da Ünye Limanı, bölgedeki ticari hareketliliği artıracak. Limanın kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla hazırladığımız rapor ve projeyle inşallah Ünye Limanı, önümüzdeki dönemde bölgenin en mühim konteyner limanı olacak. Bu proje, tabi ki fazla uzun vadeli ve hükümet programlarına girecek bir yatırım. Bu büyük proje yaşama geçirilene kadar Ünye Limanı’nı sahip olunan durumuyla en verimli ve ekonomik biçimde kullanma gayreti ve inancı içerisindeyiz” dedi.

“KARADENİZ – AKDENİZ YOLUNUN KATKISI BÜYÜK”

Başkan Enver Yılmaz, ilk kez Osmanlı İmparatorluğu döneminde gündeme getirilen aşağı yukarı 600 kilometrelik Karadeniz – Akdeniz yolunun tamamlanmasıyla Akdeniz ve İç Anadolu’dan Karadeniz’e ulaşımın kolaylaşacağını da belirterek, “Bu yoldan 40 il faydalanacak. Karadeniz’de, Ordu’da turizm potansiyeli ve dışsatımı fazla mühim artıracak.

“ALTERNATİF PAZARLAR AÇILACAK”

Karadeniz-Akdeniz yolu ve kuracağımız konteyner liman ile Türkiye dışsatımı seçenek pazarlara açılacak. Ordu üzerinden konteyner liman ile Rusya ve Ukrayna, Türk Cumhuriyetleri’ne dışsatım oldukça büyük ivme kazanacak. Ordu, Karadeniz’in en büyük konteyner limanı ile Karadeniz’in en büyük dışsatım kapısı olacak. Ünye Limanı’nın büyütülmesiyle yapılacak konteyner liman 300 milyon TL’ye mal olacak, çalışmalarına ise 2017’de başlayacağız” dedi.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR

error: Kopyalanması Yasaktır!