Yarsuvat, TFF başkanlığına talip oldu

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Galatasaray Kulübü’nün eski başkanı Duygun Yarsuvat, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) seçimli olağan genel kurulunda başkanlığa adaylığını koyacağını açıkladı.

Yarsuvat, Ceylan Intercontinental Otel’de gerçekleştirdiği basın toplantısında yaptığı açıklamada, kurdukları İnisiyatif Futbol Platformu olarak hareket edeceklerini dile getirdi.

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın 14 kulüp olarak TFF Başkanı Yıldırım Demirören’i destekleyecekleri doğrultusundaki açıklamasının kendisini harekete geçmek hususu ile ilgili dürttüğünü belirten Duygun Yarsuvat, “Bu demokrasi değil, seçim değil. Kimsenin haddinde değil” dedi.

Seçimle ilgili statüyü eleştiren Yarsuvat, “Statüye göre aday listesi açıklandıktan bir gün sonra başkan adayının açıklanması gerekiyor. Karşı çıktığımız bu. Bu seçim değil, tayin. Bunun yanlış olduğunu kamuoyunda vurgulamak hedefiyle buradayım” diye konuştu.

Aday olması hedefiyle gereken imzaların bir bölümünün toplandığını izah eden Duygun Yarsuvat, imzaların şuanlık gerekli sayı tespit edilen 60’a ulaşmadığını anlatarak, “Seçim olur, biz giremeyiz. Kanun yoluna gideriz” ifadelerini kullandı.

Seçim hedefiyle şık bir liste oluşturduklarını savunan başkan adayı Yarsuvat, en yaşlısının kendisi olduğunu dile getirdi.

Diğer başkan adayları Haluk Ulusoy ya da Yıldırım Demirören’den çekilmesi doğrultusunda ya da eş güdümlü hareket etme hususu ile ilgili bir talebin gelip gelmediği sorusu üzerine Yarsuvat, “Niye çekileyim ki? Olur ya da olmaz, bunlar önemli değil. Geçen hafta ortamında o iki kişiden birinden telefon aldım. ‘Beraber olur muyuz?’ dediler. Ben de ‘arkadaşlarımız var, kimseyi yüz üstü bırakmam’ dedim” ifadelerini kullandı.

Futbolda sahip olunan yapının doğru olmadığı doğrultusunda görüşler aktaran Duygun Yarsuvat, Passolig uygulamasının yanı sıra Kulüpler Birliği Yasası ve Süper Lig AŞ ile ilgili de eleştirilerde bulunarak, bunları kaydetti:

“Ölü doğan Süper Lig AŞ, Kulüpler Birliği Yasa Tasarısı ve gibi hukuka aykırı tüm uygulamalar futbol hafızasından silinmelidir. İcazetsiz, siyasetsiz, bağımsız, özgür ve özerk bir futbol anlayışının egemen olmasını istiyorsanız bu sistem bundan sonra değişmelidir.”

Yarsuvat, eş güdümlü hareket ettikleri kişiler ortamında her takımdan isimlerin olduğunu anlatarak, “Beşiktaşlısı, Fenerbahçelisi, herkes var. Sadece Galatasaraylı ben varım. Laf olur diye almıyorum” diye konuştu.

– “Sadece kremayı yiyorlar”

Süper Lig AŞ’nin kurulmasıyla TFF’nin alacağı gelirlerin bir bölümünü kulüplere bırakmasına değinen Yarsuvat, şu biçimde konuştu:

“Sözleşme imzalamışlar, federasyon (gelirleri) ‘yüzde 4 indireceğim’ demiş. Yüzde 4’ü indirdikten sonra Futbol AŞ kurmak abes. Çünkü anonim şirket olunca yöneticisi olacak, şimdiki gibi olmayacak. Yönetim kurulunda kaç kişi olacak. 5, 7 ya da 15 kişilik yapabilir. Her yönetim kurulunun mali gelirleri ve giderleri olacak. Ben onu anlamsız buluyorum. Spor sadece Süper Lig takımlarına ait bir şey değildir. Bütün ülkedeki futbolu izlemek lazım. Muhtelif yerlerde hazırlamak lazım. Milli takımlardaki 11,12, 14, 21 yaş altı kızlar erkekler, tüm bunları yapmak lazım. Anonim şirket bunu yapacak mı? Sadece kremayı yiyorlar.”

– Tanıdık isimler

Yarsuvat’ın eş güdümlü hareket ettiği bazı isimler de basın toplantısında yer aldı.

Fenerbahçe’nin eski yöneticileri Uğur Dündar ve Deniz Tolga Aytöre’nin yanı sıra İsmail Uyanık, Osman Kolsuz, Hasan Hakkı Yılmaz, İlkan Koyuncu, Onur Belge ve Bingür Sönmez gibi isimlerin de İnisiyatif Futbol Platformu’nda yer aldıkları öğrenildi.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR