AVM’lerde Boşalan Mağazalara Simit Sarayı Talip Oldu

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukçu, son dönemde AVM ve caddelerde yüksek kira nedeniyle boşalan mağazalara talip olduklarını söyledi. Kavukçu, mağazanın konumu ve potansiyeli Simit Sarayı’nın hedefleriyle uyuştuğu noktada şube açmaya devam edeceklerini dile getirdi. Bu sene 55’i Türkiye’de olmak üzere toplamda 128 mağaza açan Simit Sarayı, cirosunu yüzde 23 artırdı. ABD’deki Simit Sarayı mağazasının cirosunun yüzde 10’luk kısmının simitten geldiğini söyleyen Kavukçu, bu mağazada en fazla satılan ürünün ise simit burger olduğunu ifade etti. Kavukçu, toplam cironun yüzde 55’inin de yurtdışı mağazalarından sağlandığını söyledi.

2001 krizinde doğup büyüyen Simit Sarayı, bugün 650 bin kişiye hizmet veriyor. Simit Sarayı’nın yurtdışında 150 şubesi var.

“İYİMSERLİĞİ KORUYUN BU DÖNEMİ DE AŞARIZ”

Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Federasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kurşun, konuşmasında perakende sektörünün mevcut durumunu değerlendirerek 2017 öngörülerini paylaştı. Kurşun, “Perakende Günleri’nin sektöre katkısı tartışılmaz. Geçtiğimiz bir yıl içerisinde tüm dünyada küresel krizin getirdiği dünya ticaretinde düşme ve yavaşlama etkisini gösterdi. Siyasi süreçlerde beklenmeyen şeyler oldu: Brexit, Trump’ın seçilmesi gibi. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin para birimleri, dolar karşısında değer kaybediyor. Küresel ticaret yavaşlıyor” diye konuştu.

 bosalan-avm-lere-talip-cikti_x_8991434_1154_z11

Dünyaya bağlı olarak Türkiye’nin büyümesinin de yavaşladığına işaret eden Kurşun şöyle konuştu: “Orta Vadeli Program büyüme öngörüsü 4.5’ten 3.2’ye çekildi. 2017 içinse 4.4’e revize edildi. Dünyadaki hareketlenme ve etkilenmeden biz de nasibimizi alıyoruz.

Biz böyle bir yılda bile eylül sonu itibarıyla 9 aylık dönemde perakende sektörü olarak TÜİK verileriyle yüzde 3.5, gıda ve içecek perakendesi yüzde 4.9, tekstil, giyim, ayakkabı perakendesi olarak da yüzde 7.4 büyüdük. Aynı dönemdeki dolar kuru artışından bu büyüme oranlarını arındırdığımızda bile toplam perakende sektörünün büyümesi yüzde 1. Yani dolar bazında büyüme bu. Ve Rusya’nın, Avrupa’nın üzerinde, Çin’in de gerisinde. Ancak bu dolar hesabını bugün yapsaydık tabii durum daha başka olurdu. Ama bu durum geçicidir. Rakamlar yeniden iyileşecektir. Burada genç arkadaşlarım çoğunlukta. Onlara tavsiyem iyimserliklerini korumalarıdır.

Genç arkadaşlarımızdan olumlu düşünmesini rica ediyorum. Bakın bu toplantıyı 30 Eylül’de yapsaydık göstergeler artıydı, bugün değil. Ben bugünkü durumun da geçici olacağını düşünüyorum.”

METRO MARKET GENEL MÜDÜRÜ KUBİLAY ÖZERKAN: BAŞARIYI TAVIRLAŞTIRIN TADINIZ KAÇMASIN

Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan, 16. Perakende Günleri’nde ‘Sıradanlığın Yarattığı Sıradışılık’ başlığıyla gerçekleştirdiği sunumla mükemmelleşmeye ve farklılaşmaya giden yolun tarifini yaptı. Özerkan perakendecilere, “Başarıyı tavırlaştırın. İşinizin tadı kaçmasın!” diye seslendi. Bugün iş dünyasında ve özel yaşamlarda herkesin mükemmelliğin peşinde koştuğunu, bunun arkasında bir sihir olduğuna inandığını vurgulayan Özerkan, “Oysa mucizevi sonuçların arkasında çok meşakkatli, yıllar süren çalışmalar, rutinler vardır. Önemli bilim adamları, sanatçılar, ünlü şefler, rekortmen sporcuların hayatlarına baktığımızda bunu görebiliriz. Asıl hayranlık uyandırması gereken, ortaya çıkan sonuç kadar, o sonuçlara ulaşmak için verilen mücadele ve mükemmelleştirilen rutinlerdir” dedi.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR