Bursa’da Deveci Armudu Konuşuldu

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Bursa’da düzenlenen 3. Gürsu Armut Paneli ve Deveci Armudu Şenliği’nde Gürsu’da yetişen deveci armudu konuşuldu.

Gürsu’nun İğdir Mahallesi’nde kahvede düzenlenen panelde yurt dışından ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden konusunda uzman hocalar üreticilerle buluşup onlara daha kaliteli, verimli armut hasadı ve pazarlanması için bilgiler verdi.

BURSA’NIN EN ÖNEMLİ MEYVESİ

Gürsu Belediyesi, Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Gürsu Kaymakamlığı, Gürsu Ziraat Odası, Uludağ Üniversitesi’nin katkılarıyla 3. Gürsu Armut Paneli ve Deveci Armudu Şenliği düzenlendi. Şenlik kapsamında İğdir Mahallesi’nde üreticilerle buluşup onları bilgilendiren Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Vural, “Bugün burada Gürsu’nun ve Bursa’nın en önemli meyvesi olan armut üreticileriyle bir araya geldik.

bir-araya-gelip-bunu-konustular_x_8999456_794_z51

“COĞRAFİ İŞARET ALINMASI GEREKİYOR”

Yurt dışından gelen hocalarla birlikte düzenlenen seminerde üreticileri daha verimli üretim yapmasını sağlamak için onları bilgilendiriyoruz. Küçük üreticiler ürünlerini pazarlarken, pazarlık gücü olmuyor. Üreticiler öncelikle pazara yönelik üretim yapmalı. Tüm üreticiler örgütlenerek bir araya gelirlerse o zaman daha iyi bir ekonomik seviyeye ulaşırlar. Üreticiler ürünlerini işlerlerse daha yüksek fiyata pazarlayabilirler. Deveci armudu yöremize has bir armut çeşidi, coğrafi işaret alınması gerekiyor.” dedi.

“AMACIMIZ DEVECİ ARMUDUNU TANITMAK”

Gürsu Belediye Başkan Vekili Zafer Savaş, “Bizim bu etkinliği düzenlemekteki amacımız Gürsu’ya ekonomik katkı sağlayan deveci armudunu tanıtmak. Üreticinin ufkunu açmak. Biz belediye olarak tarıma gerekli olan desteği veriyoruz. Bu seminerle hocalarımızı üreticilerle buluşturup onları bilgilendiriyoruz.” diye konuştu.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR