Ambarlı Limanı’nda kaçak eşya operasyonu

   2022 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından uygulanan bildirime göre; İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince Ambarlı Limanı’nda düzenlenen operasyonda, yurda kaçak şeklinde sokulmak dilenen 3 konteyner dolusu uzaktan kumandalı oyuncak araba ve helikopter ile 2 konteyner dolusu yüksek vergili tekstil ürününe el konuldu.

Kaçakçılıkla mücadele çalışmaları kapsamında gerçekleştirdikleri risk analizi neticesinde gümrük muhafaza ekipleri, yurtdışından Ambarlı Limanı’na gelen ve Gümrük Müdürlüğüne plastik top ile bambu çanta şeklinde beyan edilen eşyaların yüklü bulunduğu konteynerleri takibe aldı. İşlemleri tamamlanan konteynerler yurda sokulacağı sırada vasıta ve konteyner tarama sistemine (x-ray) sevk edildi. Yapılan taramada değişik yoğunluk belirleme edilen konteynerler aramaya alındı.

Ekipler yönünden ayrıntılı uygulanan aramada, konteynerlerin bütünüyle beyan harici kaçak eşya yüklü oldukları belirleme edildi. Konteynerlerde uygulanan belirleme ve aramada, üç konteynerde beyan edilen 40 bin 900 adet top türü eşyanın yer almadığı, bunların yerine toplam 784 kapta 17 bin 156 adet uzaktan kumandalı ufak oyuncak araba ile helikopter bulunduğu, başka iki konteynerde ise beyan edilen 60 bin 320 adet bambu çanta yerine toplam 109 bin 290 adet yüksek vergiye tabi beyan harici muhtelif hazır giyim türü eşya yer aldığı belirleme edildi. Yakalanan ürünlere Savcılık talimatları tarafında el konuldu.

Ele geçirilen beş konteynerdeki kaçak eşyaların toplam değerinin 3 milyon 500 bin lira bulunduğu, operasyonla 1 milyon liraya ulaşan vergi kaybının önlendiği belirlendi.

Olayla alakalı şeklinde 2 firma ve 1 gümrük müşavirliği ile şüpheliler Ö.B, N.A, E.A, M.A, K.Ü, Ö.A. ve E.K. ile alakalı Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR