Aras Kargo’nun Tamamı Austrian Post’a Satılabilir

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kargo pazarında 35 senesi geride bırakan Aras Kargo’da ortaklar arasında satış gündemde. Şu anda Aras Kargo’nun yüzde 75’i Aras Ailesi’ne, yüzde 25’i ise Avusturya’nın önde gelen lojistik ve posta hizmetleri sağlayıcısı Austrian Post’a ait.

Ekonomist Dergisi’nde yer alan Sibel Atik imzalı habere göre Avusturyalı şirket, bu yüzde 25’lik hisseyi 2013 senesinde, Aras Kargo’ya 2010 senesinde ortak bulunan İş Girişim Yatırım’dan 125 milyon TL’ye satın almıştı. Austrian Post, şimdi de şirketin kalan bölümünü Aras Ailesi’nden satın alabilmek istiyor. Aras Ailesi ile Avusturyalı şirket arasında geride bıraktığımız eylül ayında başlayan görüşmelerin kısa bir vakit içerisinde sonuçlanacağı ön görü ediliyor. Sıkı pazarlığın sürdüğü satışla alakalı anlaşmaya varılabilirse, haziran ayında vakitcin noktalanması bekleniyor.

GİRİŞİMLERİYLE İLGİLENECEK

Şirketin satışıyla alakalı görüşünü alabilmek üzere ulaştığımız Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras, bir vakitdir devam eden görüşmeleri doğruluyor. Aras, eylül ayında başlayan görüşmelerde bir anlaşmaya varılabilirse şirkette sahip oldukları yüzde 75 hisseyi satabileceklerini ifade ediyor.

Evrim Aras, “Bu kadar erken yaşta CEO’luk koltuğuna oturduğum şirkette mühim ve şık tecrübeler edindim. Bu tecrübeyi yeni alanlarda değerlendirmek isterim” diyor. Eğer bu satış gerçekleşirse bir vakit dinlenmek istediğini izah eden Aras, yeni bir iş hayalinin olgunlaşması amacıyla bir boşluk olması gerekliliğini ifade ederek “Ben de bunu yapacağım. Biraz ara verip, sonrasında kendi girişimlerimle ilgileneceğim” diye konuşuyor.

turk-devinin-tamami-satiliyor_x_8462544_9949_z2[1]

MİRASI YUKARI TAŞIDI

Aras Kargo, 2008 senesinde kurucu Celal Aras’ın vefatının sonrasında ciddi bir borç yüküyle karşı karşıya kalmıştı. Evrim Aras, reddi miras öneren avukatlara karşılık 29 yaşında şirketin başına geçmişti. 265 milyon TL borçlu şirkete 145 milyon TL de vergi borcu kesilince babasının yasını yasayamadan şirketi kurtarmak amacıyla kolları sıvayan Evrim Aras, yaptığı düzenlemeler ve finansal yapılanmayla şirkete ortak almayı başardı. 2010 senesinde Aras Kargo’ya ortak bulunan İş Girişim Yatırım, sahip bulunduğu yüzde 25 hisseyi üç sene sonra Austrian Post şirketine sattı. Evrim Aras, sekiz senede şirketi dipten yukarıya taşıdı. Aras Kargo, 2015 senesinde 900 milyon TL ciro yaptı. Bu sene ise cironun 1 milyar TL’yi aşması bekleniyor.

12 BİN ÇALIŞANLI DEV

Aras Kargo, 19 bölge müdürlüğü, 28 aktarma merkezi, 825 şubesi, 3 bin 320 araçlık filosu ve 12 bin çalışanıyla her ay 12 milyon şahsa hizmet sunuyor. Baba Celal Aras vefat etmeden evvel bir vazife taksimi yaparak holdingin başına oğlu Baran Aras’ı, Aras Kargo’nun başına ise Evrim Aras’ı getirmişti. Evrim Aras’ın holdingde hissesi bulunmazken, Aras Kargo’nun yüzde 75’lik hissesi ise üç eşit pay şeklinde anne ve iki kardeşe ait.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR