Aslı Çakır Alptekin’e Çirkin Tuzak

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Futboldan atletizme sıçrayan rüşvet ve yolsuzluk skandalı, olimpiyat şampiyonu milli atlet Aslı Çakır Alptekin’in davasına kadar uzandı. Dünya Anti Doping Ajansı’nın (WADA) 9 Kasım’da kamuoyuna açıklayacağı raporu ele yaşamış Fransız ‘mediapart’ haber sitesi bombayı patlattı.

ASLI ALPTEKİN’E 500 BİN DOLAR RÜŞVET TEKLİFİ

Habertürk’te yer alan habere göre; raporda, Rusya’dan doping olaylarını örtbas etmek amacıyla en az 200 bin euro rüşvet almakla suçlanan Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği’nin (IAAF) eski başkanı Lamine Diack’ın pis işlerini yürüten oğlu Papa Massata Diack’ın da kan değerlerinde problem yaşam sürdüren Alptekin’i temize çıkartmak amacıyla 500 bin dolar rüşvet talep ettiği yazıldı.

ÇETENİN YENİ KURBANI OLDU

‘Dünya atletizminin kara raporu’ başlıklı yazıda Alptekin’in, Diack’ın iki oğluyla eş güdümlü kurduğu şantaj çetesinin kurbanı bulunduğu belirtildi. IAAF’ta o devre pazarlama yöneticisi bulunan Papa Diack, kardeşi Khalil ile eş güdümlü Kasım 2012’de Alptekin’den 500 bin dolar talep etti. Fakat Alptekin bu öneriyi reddedince dava devam etti. Ağustos 2015’te Spor Tahkim Mahkemesi CAS’ın 8 sene ceza verilen milli atlet, olimpiyat madalyasını da kaybetti.

turk-atlete-cirkin-tuzak_x_7850606_7315_z1[1]

PAPA’NIN DOSYASI KABARIK

Papa Massata Diack ile alakalı oldukça evvel de çoğu iddia meydana atıldı. İngiliz basını, 2017 Dünya Şampiyonası’nın Katar’a verilmesini sağlamak amacıyla Diack’ın 5 milyon dolar talep ettiğini açıkladı. Seçimi Londra’nın kazanmasına karşın bu parayı tekrar de istediği söylenen oğul Diack, IAAF’taki görevinden istifa etmek mecburiyetinde kalmıştı.

SHOBUKHOVA 569 BİN DOLAR VERDİ

WADA komisyonunun 1 senelik incelemesi sonucunda meydana çıkan raporda, Aslı Çakır’ın dışında 6 Rus atlettten para talep edildiği yer aldı. Diack kardeşler ile IAAF Arti Doping Direktörü Gabriel Dolle ve Diack’ın hukuk danışmanı Habib Cisse’den meydana gelen ‘çete’nin, Rus maratoncu Liliya Shobukhova’dan üç ayrı partide 569 bin dolar para sızdırdığı belirlendi. İki sene men alan Shobukhova’nın cezası, WADA soruşturmasına yardım ettiği amacıyla 7 ay düşürülmüştü. Benzer bir durumun Aslı Çakır Alptekin amacıyla de uygulanabileceği öğrenildi.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR