Fiyatı Yüzde 160 Arttı, Ticaret Bakanlığı Müdahale Etti

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İspanya’da yaşanan kuraklık ve böceklenme sonucu zeytinyağında geçen sezon dünya üretiminde yaşanan tarihi düşüş, fiyatları yükseltti. Türkiye’de stokların tükenmesi ve TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı nedeniyle zeytinyağı fiyatı 1 yılda yüzde 160 artış gösterdi. Ticaret Bakanlığı, yükselişi kontrol altına almak adına zeytinyağı ihracatına vergi uygulamasını başlattı.

Zeytinyağı fiyatlarındaki dramatik artış, sektörde alarm zillerini çaldırıyor. Global zeytinyağı üretiminin %42’lik kısmını İspanya üretiyor. (Buna karşılık Türkiye’nin payı sadece %5). Son zeytin sezonu (2022 Kasım – 2023 Şubat) İspanya’da aşırı sıcaklar, kuraklık ve böceklenme sonucu üretim beklenenden çok daha düşük oldu.

GLOBAL ÜRETİM YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Uluslararası Zeytin Konseyi’nin raporuna göre, 2022/2023 sezonunda global zeytinyağı üretimi, son altı yılın en düşük seviyesine indi ve 670.000 ton azalış gösterdi. Dünya zeytinyağı üretiminde ağırlıklı payı bulunan İspanya’da ise üretim %50’lik düşüşle 780 bin ton seviyesine geriledi.

İSPANYA’DA YAĞIŞLARIN AZ OLMASI ETKİLİ OLDU

Tarihi düşük üretim seviyesi, zeytinyağı fiyatlarındaki tırmanışı da beraberinde getirdi. 2022 Kasım ayında Türkiye’de dökme (ham) zeytinyağı kilogram fiyatı 3.75 USD iken, Nisan ayında bu fiyat 4.50 USD’ye kadar çıktı. İspanya’daki yağışların az olması ve önümüzdeki zeytin hasadının da düşük olması beklentisi, zeytinyağı fiyatlarının dünya genelinde 7 USD/kg, Türkiye’de ise 6.5 USD/kg seviyelerine çıkmasına neden oldu.

STOK AZALINCA FİYATLAR ARTTI

Üretim azlığı nedeniyle İspanyol üreticiler, Türkiye, Tunus ve Yunanistan gibi ülkelerden büyük miktarda dökme zeytinyağı tedarik ettiler. Türkiye’de ise geçen sezonki yüksek hasat rağmen, zeytinyağı stokları hızla tüketildi ve İspanyol şirketlerin yoğun alımları sonucunda işletmelerin stoklarında neredeyse zeytinyağı kalmadı. Bu durum, zeytinyağı firmalarını zor duruma düşürdü. Kalan az miktardaki yağın fırsatçılar tarafından yüksek fiyatlara pazarlanması sektörden tepki çekti.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR