Beşiktaş’ta Seba gitti, istikrar bitti

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Spor Toto Süper Lig’de 2015-2016 futbol sezonu evveli takımın başına deneyimli teknik adam Şenol Güneş’i getiren Beşiktaş’ta, Süleyman Seba’dan sonra başkanlık vazifiyetine gelen Serdar Bilgili, Yıldırım Demirören ve Fikret Orman, teknik direktör konusu ile ilgili istikrarı yakalayamadı.

Siyah-beyazlı kulübün efsane ismi Süleyman Seba, 16 senelik başkanlığı vakitsince 9 teknik direktörle çalışırken, kendisinden sonra vazifeye gelen Yıldırım Demirören, Serdar Bilgili ve Fikret Orman, 15 senede 15 değişik teknik adamı takımın başına getirdi.

Beşiktaş’ta başkanlığa 1 Nisan 1984’te gelen ve 2000 senesine kadar vazifesini devam ettiren Seba, genellikle yabancı teknik direktörlerle çalışmayı seçim etti.

Seba, vazifeye geldiği dönemde takımın başında Ziya Taner bulunuyordu. Ziya Taner ile yalnızca 2 ay çalışan kulübün onursal başkanı, oldukça sonra sırayla iki Yugoslav teknik adam Branko Stankovic ve Milos Milutinovic’e takımı emanet etti. İki Yugoslav çalıştırıcının sonrasında İngiliz Gordon Milne ve Alman Christoph Daum Beşiktaş’ın başına geçti. Daum’un sonrasında bir sezonluğuna takımın eski kalecisi Rasim Kara’yı teknik direktör şeklinde vazifeye getiren Süleyman Seba, başkanlığını 3 yabancı çalıştırıcıyla tamamladı. Galli John Benjamin Toshack, Alman teknik direktörler Karl Heinz Feldkamp ile Hans Peter Briegel, Seba’nın çalıştığı son 3 teknik adam oldu.

Kendisinden ileri 3 başkana göre teknik direktörlerle oldukça uzun vakit çalışan Seba, Gordon Milne’i 6 sene (1987-1993) takımın başında tutarak, büyük bir istikrara imza attı.

– 5 şampiyonluk kazandırdı

Beşiktaş’ta Ziya Taner’den sonra 8 değişik ismi takımın başına getiren Seba, camiaya 5 şampiyonluk kazandırdı.

Branko Stankovic ile 1985-1986’da şampiyonluğa ulaşan siyah-beyazlı takım, Gordon Milne ile üst üste 3 şampiyonluk yaşadı. 1989-1990, 1990-1991 ve 1991-1992’de üst üste 3 kez sezonu mutlu sonla tamamlayan Beşiktaş, Seba döneminde ligdeki son kupasını 1994-1995’te Christoph Daum yönetiminde aldı.

– 15 teknik direktör 2 şampiyonluk

Siyah-beyazlılarda Seba’dan sonra Serdar Bilgili, Yıldırım Demirören ve Fikret Orman, başkanlığa seçildi. 16 sene başkanlık yapan Seba’yı 15 senede teknik direktör sayısında geride bıraktığımız üç başkan, 15 değişik isimle çalıştı.

Bilgili, Demirören ve Orman, başkanlık zamanlarında teknik direktörlük koltuğunda 18 kez değişiklık yaptı. Üç teknik adam, siyah-beyazlılarda iki ayrı başkanla çalıştı. Bilgili 4, Demirören 9, Orman ise Şenol Güneş’le eş güdümlü 5 teknik direktörle çalışmış oldu.

Bilgili, Demirören ve Orman, başkanlık zamanları Türk teknik adamların yanı sıra Avrupa’nın değişik ülkelerinden teknik direktörlerle anlaştı. Üç başkanın bulunduğu dönemde 6 Türk çalıştırıcı takımın başına geçerken, 3 Alman, 1’er İtalyan, Rumen, İspanyol, Fransız, Portekizli ve Hırvat teknik adam da kulüpte çalışma fırsatı buldu.

Süleyman Seba’ya göre oldukça çok teknik direktörle çalışan 3 başkan, camiaya yalnızca 2 şampiyonluk armağan edebildi. Beşiktaş, Serdar Bilgili ve Yıldırım Demirören zamanlarında olmak üzere 2 kez şampiyonluğa ulaştı.

– Bilgili, bir şampiyonluk gördü

Seba’dan sonra vazifiyeti devralan ve 2000-2004’te başkanlık yapan Serdar Bilgili, ilk başkanlığı esnasında Hans Peter Briegel ile yola devam etti. Sezon sonucunda Alman teknik adamla yolları ayıran Bilgili, oldukça sonra 3 değişik teknik direktörü takımın başına getirdi.

İtalyan Nevio Scala’yı ilk şeklinde görevlendiren Bilgili, sezon bitmeden bu ismin yerine Christoph Daum ile devam etti. Daum ile de kısa vakit çalışan Serdar Bilgili, başkanlığının son döneminde ise Mircea Lucescu ile başarı kovaladı. Bilgili, kulübün 100. kuruluş senedönümü bulunan 2002-2003’te Lucescu ile şampiyonluk sevinci yaşadı.

– Demirören istikrarı yakalayamadı

Bilgili’nin sonrasında başkanlığa seçilen Yıldırım Demirören, teknik direktördeki istikrarsızlığıyla ilgi çekti.

Mircea Lucescu ile sezonu tamamlayan Demirören, 2004-2012 dönemindeki başkanlığı esnasında Lucescu’nun sonrasında Vicente Del Bosque, Rıza Çalımbay, Jean Tigana, Ertuğrul Sağlam, Mustafa Denizli, Bernd Schuster, Tayfur Havutçu, Carlos Carvalhal gibi teknik direktörlerle çalıştı.

Beşiktaş, Demirören döneminde 2008-2009 Mustafa Denizli yönetiminde ligde şampiyonluk kupasını kaldırdı.

– Orman, Bilic’le 2 sezon çalıştı

Beşiktaş Kulübü’nün sahip olunan başkanı Fikret Orman da şu ana dek teknik direktör konusu ile ilgili istikrarlı bir görüntü veremedi.

Demirören’den kulübü devraldığı sırada bir vakit futbol takımında sahip olunan teknik direktör Carlos Carvalhal ile çalışan Orman, sezon bitmeden bu çalıştırıcının yerine Tayfur Havutçu’yu takımın başına getirdi. Yeni sezonda Havutçu ile yola devam etmeyen Orman, Samet Aybaba ile bir sezon geçirdi. Fikret Orman, en uzun mesaiyi ise şu ana dek Hırvat teknik adam Slaven Bilic ile yakaladı. Bilic’i 2 sezon takımın başında tutan başkan Orman, son şeklinde Şenol Güneş ile anlaştı.

– Şenol Güneş, 15. çalıştırıcı oldu

Siyah-beyazlı grupta 3 başkan dönemindeki 15. teknik direktör Şenol Güneş oldu. Geride kalan sezonu Bursaspor’da yaşamış deneyimli teknik adam, Slaven Bilic’in ayrılmasının sonrasında vazifeye getirildi.

Şenol Güneş ayrıca, Fikret Orman dönemindeki 5. değişik isim oldu.

– Seba ve 3 başkanın teknik direktörleri

Süleyman Seba ve kendisinden ileri 3 başkanın çalıştığı teknik direktörler şöyle:

Başkan Teknik Direktör
Süleyman Seba Ziya Taner
Branko Stankovic
Milos Milutinovic
Gordon Milne
Christoph Daum
Rasim Kara
John Benjamin Toshack
Karl Heinz Feldkamp
Hans Peter Briegel
Serdar Bilgili Hans Peter Briegel
Nevio Scala
Christoph Daum
Mircea Lucescu
Yıldırım Demirören Mircea Lucescu
Vicente Del Bosque
Rıza Çalımbay
Jean Tigana
Ertuğrul Sağlam
Mustafa Denizli
Bernd Schuster
Tayfur Havutçu
Carlos Carvalhal
Fikret Orman Carlos Carvalhal
Tayfur Havutçu
Samet Aybaba
Slaven Bilic
Şenol Güneş

 

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR