Filistin’de Türk Yatırımcıya Anahtar Teslim Fabrika

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Türkiye kalktığı ekonomik atakta İsrail ile Serbest Ticaret Anlaşması’nı güncelliyor. Bu kapsamda Filistin’e istihdam da sağlayacak Cenin kentinde Türk iş adamları anahtar teslim fabrikalar alarak, Made in Filistin markasıyla üretim yapacak.

ASIL ADIM FİLİSTİN’E YÖNELİK

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ardından ekonomi cephesi hareketleniyor. İsrail ile Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) güncellenerek kapsamının genişletilmesi beklenirken, asıl adım Filistin’e yönelik olacak. Batı Şeria’daki Cenin’de inşa edilecek Organize Sanayi Serbest Bölgesi (OSSB) çalışması hız kazandı. Türkiye, İsrail’den OSSB’nin inşaatına yönelik çalışmaların hızlandırılmasını talep etti.

19,2 MİLYON EURO’LUK YATIRIM

Hem de İsrail’den bölgenin önemli ticaret merkezlerinden biri olması hedefiyle kişi ve malların serbest dolaşımı isteniyor. Alman Kalkınma Bankası’nın nisan ayında yol, su ve elektrik başta olmak üzere 19.2 milyon Euro’luk dahili ve harici altyapı yatırımına başlayacağı belirtiliyor. Sonrasında da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı TOBB Barış İçin Sanayi Projesi’nin (TOBB-BİS A.Ş) 2017 sonuna kadar yatırımlara başlayacağı hesaplanıyor. 10 milyon dolarlık kamulaştırma bedeli ödenen aşağı yukarıya 1.000 dönümlük arazide yapılacak organize sanayi bölgesi faz faz devreye alınacak. İlk fazın 12-18 ay içerisinde tamamıyla devreye alınması planlanıyor. Cenin OSSB, Türkiye merkezli bölgesel değer zincirleri oluşturma projesinin ilk ayağını oluşturacak. Hem Filistin topraklarının, ABD pazarına erişimde imtiyazlı statüye sahip olması, hem de İsrail’in güçlü ulaşım ve iletişim altyapısı Filistin’i bu tür bir projede başlangıç noktası olarak öne çıkartıyor.

TİKA’NIN MESLEKİ EĞİTİM OKULU PLANI

Cenin OSSB projesinde, isteyen yatırımcı fabrika binasını kendisi yapabileceği gibi, talep edenler hedefiyle TOBB BİS A.Ş açısından anahtar teslimi fabrika yapılacak. Son bir yıldır bölgede çalışacak nitelikli personel bulunmasına yönelik de çalışma yürütülüyor. Bu kapsamda TİKA ile 40 dönümlük bir sahada mesleki eğitim okulu inşa edilmesi planlanıyor.

10-15 ARASINDA İSTİHDAM

İstihdam garantisi ile şirketlerin istediği kalifiyeli eleman yetiştirilecek. Cenin OSSB sayesinde direkt ve dolaylı olarak 10-15 bin arasında bir istihdam sağlanması hedefleniyor. 320 bin nüfuslu ve işsizliğin yüzde 28 varolduğu Cenin’de istihdam oranlarında sıçrama yaşanacağı belirtiliyor.

HAYFA LİMANI ÜZERİNDEN DÜNYA PAZARINA

Burada üretilecek ürünler İsrail’in sağlayacağı özel geçiş ve dolaşım kuralları ile Hayfa Limanı üzerinden dünya pazarlarına açılacak. Filistin ile ABD arasında Serbest Ticaret Anlaşması varolduğu hedefiyle firmalar gümrüksüz ve kotasız bu ülkeye rahatlıkla ihracat yapabilme olanağına sahip. Hem de Filistin’in benzer şekilde Türkiye, Avrupa Birliği, Büyük Arap Serbest Ticaret Bölgesi ve Güney Amerika Ortak Pazarı ile de serbest ticaret anlaşması bulunuyor. Sektör temsilcileri Anadolu’da çok sayıda şirketin ABD pazarına rahat girmek hedefiyle sahip olunan tesislerini Cenin’e taşıyabileceğine ilgi çekiyor.

MADE IN FİLİSTİN

Mevcut tesislerin taşınmasının ardından Türkiye’de ekipmanlar da yenilenmiş olacak. ‘Made ın Filistin’ markasıyla dünyaya açılacak ürünlerin özellikle İslam coğrafyasından da büyük ilgi göreceği belirtiliyor. Cenin OSB’de tekstil ve tarımsal sanayi başta olmak üzere “Kudüs taşı işleme, tarım makineleri, zeytinyağı ve ilaç” alanlarında önemli yatırım potansiyelinin varvarolduğu ifade ediliyor.

İLGİ ÇOĞALDI

Türkiye’nin organize sanayi bölgelerine yönelik çalışmalarının ardından Orta Asya, Ortadoğu ve Körfez ülkeleri de Türkiye’nin sanayi bölgesi işletme tecrübesinden istifade edebilmek hedefiyle TOBB’un kapısını çalıyor.

Cenin’e yatırımın adımları

YIL ATILAN ADIMLAR

2010 – Filistin hükümeti ile TOBB-BİS arasında 933 dönümlük alan hedefiyle imtiyaz sözleşmesi imzalandı.

2013 – Kamulaştırma hedefiyle gerekli ödemeyi TOBB’un yapması kararı verildi.

2014 – Alman Kalkınma Bankası KfW dahili alt yapı hedefiyle ek 5 milyon Euro bütçe ayırdı

2015 – İhale süreci tamamlandı, Filistinli bir müteahhitlik firması ile anlaşma sağlandı. Aralık 2015’te tel çit inşaatı başladı.

2016 – Cenin OSB Master Planı Filistinli makamlar açısından onaylandığı ve kesinleşti.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR