Geniz Eti Problemleri Çocukları Etkiliyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

İhmal edilmiş geniz eti problemi, çocuklarda davranış bozukluğundan gelişme geriliğine kadar birçok soruna neden olabiliyor. Geniz eti sorunları 6 aydan önce görülmezken daha çok 2- 8 yaş arasındaki çocukları etkiliyor.

Mikroorganizmalara karşı savunma sistemlerinden biri olan geniz eti; genetik ve alerjik gibi nedenlere bağlı olarak çocukların daha sık enfeksiyona maruz kalmasına yol açabilir. Asıl görevi savunma olan geniz eti, bakteriyel tabakanın gelişmesiyle birlikte problem haline dönüşebilmekte ve vücut için bakteri kaynağı olabilmektedir. Büyüyen geniz eti, burun havayolunu tıkar ve çocuk burun solunumu yapamaz. Buna bağlı olarak da pek çok sağlık sorununa da neden olabilir.

Geniz etinin sebep olabileceği hastalıklar

1. Sinsi seyreden işitme kaybı
2. Horlama ve gece uykuda solunum durması
3. İdrar kaçırma
4. Uyku sırasında salınan büyüme hormonunun etkilenmesine bağlı olarak gelişen büyüme sorunları
5. Yüz görünümünde şekil bozuklukları
6. İştahsızlık
7. İyi nefes alamayan ve kaliteli uyku uyuyamayan çocuklarda sık görülen hiperaktivite ve davranış bozuklukları
8. Okul başarısızlığı
9. Kronik sinüzit ve geceleri durmayan öksürükler
10. Ağız solunum nedeniyle vücutta hissedilemeyen sıvı kayıpları ve ağız kokusu
11. Ağız solunumuna bağlı diş çürükleri
12. Burun içi fizyolojisinin bozulmasına bağlı gelişen burun kanamaları

KBB uzmanının muayenesi gerekiyor

Geniz eti probleminin tedavisi hastaların büyük bir kısmında cerrahi olarak yapılmakta, bazı hastalar da ilaç tedavisi ile takip edilmektedir. Tanıda; bakış muayenesi sırasında yüz bölgesinde şekil bozukluğunun belirlenmesi, endoskopik yöntemler, direkt grafi ve gerekirse BT görüntüleme yöntemleri kullanılır. KBB uzmanı muayenesinden sonra ailenin şikayetleri de dinlenerek çocuğu rahatsız eden geniz eti için gerektiğinde ameliyat kararı verilebilir. Ameliyat öncesi sık bademcik enfeksiyonu mutlaka sorgulanmalıdır. Kulaklar da iyice incelenmeli ve basınç testi yapılmalıdır. Eğer ameliyat önerilmişse; bakteri kaynağı haline gelen, çocuğun yüz gelişimini, uyku düzenini ve gelişimini bozan geniz eti problemi için zaman kaybedilmemesi gerekir.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR