İstanbul’da 7’nin Üzerinde Deprem Olacak

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da beklenilen depremle alakalı açıklama yaptı. Özhaseki, “İstanbul’da 7’nin üstünde deprem olacak” dedi.

Kayseri’de düzenlenen Yerel ve Bölgesel Medya Buluşması’na Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Mustafa Elitaş, Taner Yıldız, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ilçe belediye başkanları, AK Parti Kayseri İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden ile basın yayın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

“KİMLİKSİZ VE SAĞLIKSIZ YAPILARA SAHİBİZ”

Kayseri, Yozgat, Niğde, Nevşehir, Sivas, Kırşehir ve Aksaray illerinden 100’e yakın basın mensubunun katıldığı toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Kimliksiz ve sağlıksız yapılara sahibiz. Önümüzdeki senelerde alacağımız kararlar şehirciliğin geleceğini etkileyecek” dedi.

Bakan Özhaseki, “2016 senesinde bir grup meşru çalışmalar yaptık. İmar mevzuatını değiştiriyoruz. İmarın değişmez anayasasını yazıyoruz. Her bir şehrin anayasasını ayrı ayrı yayınlayacağız. Değişmez kuralları biz koyacağız. Genellikle bir fazla yerde terör 2 sene kadar evvel şımarmış vaziyette iken hükümetimizin kararlı biçimde hareket etmesiyle eş güdümlü eli silahlı militanlar bertaraf edildi. Dağlar da temizleniyor. 7 bölümde fazla aşırı hasarlar vardı. 70 binin üstünde bina hasarlıydı. 40 bin kadarı küçük tefek hasarlıydı. Bunları onararak 30 bin seviyesinde evin yapımına başladık. Teröristler her çıktıkları evin içerisinde bombalama yapmışlar. Her doğrultuda tuzak var. Yere Kur’an’ı Kerim’i koymuşlar, amacıylai oyarak bomba koymuşlar. Bizim çocuğumuzun duyarlılığını bildikleri amacıyla bu tür bir tuzak kurmuşlar. Bu teşkilat kendi insanlarına ve akrabalarına da zarar veriyor. Bu evleri tek tek temizledik. Terörist ile vatandaşı ayırmak lazım. Sur’da evi yıkılan birisi Diyarbakır’da yeni uygulanan yerlerden isterse anahtar hazır. Eğer tarihi yapılarda kalmak isterse onarmasına yardım ediyoruz. Senenin sonuna kadar tüm vatandaşlarımızın evlerini verebilecek durumdayız. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin envai tür yardımını yapıyoruz. PKK’nın da kara propagandası bitmiyor. Uluslararası Af Örgütü de PKK’nın sözcüsü gibi hareket edip, ne kadar iftira varsa kara çalıp gidiyor” dedi.

“İSTANBUL’DA 7’İN ÜZERİNDE DEPREM OLACAK”

Bakan Özhaseki konuşmasını şu biçimde sürdürdü:

“Son bir asırda 6 ve üstündeki depremleri kast ederek söylüyorum. 56 adet deprem var ülkemizde. Ölen insan adedi 81 bin 637 kişi, Ülkemizin yüzde 42’si deprem bölgesi üstünde. Hazırlık yapmamız lazım. Hazırlık yaparsanız Japonlar gibi ninni dinler gibi uyursunuz.

İstanbul da korkunç bir görünüm bizi bekliyor. İTÜ’de bir profesör faylar arasındaki ahengi incelemiş. Kaç senede bir yaklaştığını incelemiş. 15-20 sene gibi fayların her biri patlamak üzere. Bilim adamlarının ortak fikiri 2030’a kadar Marmara denizinde deprem olacak. Yarın sabah da olabilir, şu an da olabilir, ama en geç 2030’a kadar deprem gerçeği ile yüz yüzeyiz. Bu deprem 7’ni üstünde olacak. Deprem olacaksa belediye başkanlarının uyumamamıs lazım. Vatandaşlar tedirgin olmalı. Bu gerçeği göz ardı edemeyiz. Türkiye’de senede 500 bin bağımsız birimi değiştirebilirsek başarılı bulunduğumuzu sayarız. İstanbul’da 200 binin üstünde bir binayı değiştirmemiz icap ediyor. Vatandaşlara ve belediyelere düşen işler var. Vatandaşlar, evlerini ölçtürsün. Depreme dayanıklılık testi yaptırsınlar. İstanbul’da yoğunluğun fazla arttığı bölgelerde yerle yeksan olacak mahalleler var. Belediye başkanı arkadaşlar kentsel dönüşüm bölgeında buralarda çalışma yapması lazım. Çıkarcı bir mantığın bırakılması lazım. 7,5 milyonun üstündeki depreme dayanıksız. Sağlıksız binaları dönüştürmek hedefimiz. Kentsel dönüşüm değil de rantsal dönüşüm sloganı ile buna itiraz etmeyi bırakın. Bu sözü ifade ederek hiç iş yapmayan arkadaşlar var. Bu sloganlar kimseyi kurtarmaz. Akşam sanatçı çağırmak belediye başkanı arkadaşlarımızı kurtarmaz. Bu işi yaparsak, 45-50 milyar dolarlık ekonomiye katkı sağlayacak. 250 ayrı sektörü etkiliyor, bu sektörler de yerli ve millidir”.

AHMET NEJDET SEZER-ECEVİT KAVGASINI UNUTTUNUZ MU?

Şu andaki parlamenter düzenin her vakit tıkanıklığa ve kavgaya açık bir sistem bulunduğunun altını çizen Özhaseki, “1970’de Cumhurbaşkanlığı seçiminde tam 119 tur yapılmış. 2007’de 367 garabetini hepimiz eş güdümlü yaşadık. Atatürk döneminden şu vakita kadar kadar Cumhurbaşkanı ve başvekiller arasındaki kavgaların pazara tesirlerini araştırdım. Geriye doğru bakıldığı vakit Atatürk İnönü kavgaları meşhur. Özal’ın Demirel ile bulunan çekişmelerini unuttuk. Çankaya’nın şişmanı diye hakaret ettiler. Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında tazminat davası açıldı. En son Ahmet Necdet Sezer-Ecevit kavgasını unuttuk mu? Sanki tüm şunlar ortada yok, AK Parti ve MHP anlaştı ve havadan bu farklılığı getirdiler. İki başlılık bitiyor. İki başlı sistem olmaz. İki adet kaptanın bulunduğu gemiler yürümez. Güçlü bir iktidar oluyor ve kuvvetli iktidarın olması istikrarı getiriyor. Günümüzde asimetrik savaşın yaşandığı bir bölge var. İçimizde senelarca 40 sene süresince, PKK gibi ellerine silah almadan, gizlenmiş gibi davranarak herkesi kandırarak bilhassa askeriye ve yargıda güçlenerek vuruş teşebbüsüne giren FETÖ var. DEAŞ teşkilatı de var. Türkiye’nin güçsüz, kısa sürede düşebilecek, korku ile yaşam sürdüren bir iktidar ile hayatını sürdürmesi olası değil. Bu coğrafyada yaşamanın bir tek koşulu var kuvvetli olmak. Bu coğrafyada kuvvetli olmazsanız yaşatmazlar. 75 senede 60 hükümet değişmiş. Kendi bakanlığımı birkaç ay tarif etmeye çalıştım. İyi tespit yapmazsanız aniden bire girerseniz hata yaparsınız. Ortalama ömrü bir sene,iki ay bulunan bir hükümetin ülkeyi geleceğe taşımasını bekleyemezsiniz. Cumhuriyet elden gitmiyor. Anayasanın ilk dört maddesi duruyor. Buradan geriye gidiş de yok. Korkutabilmek adına şunlar söyleniyor. Meclisin ortadan kalktığı yok. Meclis oldukça kuvvetli duruma geliyor. Tam bağımsız bir meclis oluşacak. Cumhuriyet tarihi süresince 260 küsür gensoru verilmiş. Kimsenin düştüğü yok. Bolca veriliyor sonra meclis tıkanıyor. Bu tür işlerle oyalanılıyor. Tek adamlık geliyor diyorlar. Herkes elini vicdanına koysun. Şu andaki sistemde yaptığı hiçbir işten ötürü kimseye hesap vermeyen bir sistemde, yargılanmayacak bir sistem varken, yeni sistemde öyle olmuyor. Her türlü hukuki ve siyasi mesuliyet var. Attığı her imzadan ötürü sorumluluğu var. Bu sisteme diktatörlüğe götürür demek fazla yanlış” diye konuştu.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR