Yunan Arama Kurtarma Ekibi Türkiye’de Yaşadıklarını Anlattı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından arama kurtarma çalışmalarına destek amacıyla Türkiye’ye gelen Yunan ekip, ülkelerine dönmelerinin ardından yaşadıklarını anlattı. Türklerin kendilerine aileden biri gibi davrandığını belirten Sağlık Ekibi Başkanı Sokratis Dukas, “Her nereye gidersek gidelim, Yunan olduğumuzu söyleyince bize herkes kucak açtı” diye konuştu.

Yunanistan Özel Afet Müdahale Birimine (EMAK) bağlı ekip, ülkelerine dönmelerinin ardından İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanlığında düzenlenen basın toplantısında izlenim ve deneyimlerini aktardı.

“AİLEDEN BİRİ GİBİ DAVRANDILAR”

Türk basınında Yunan arama kurtarma ekibi için yayımlanan “dostluk” mesajlarını yorumlayan ekip, Türk halkının, yaşadıkları zorluklara rağmen kendilerine son derece dostane ve “aileden biri” gibi davrandığını belirtti.

“YUNAN OLDUĞUMUZU SÖYLEYİNCE HERKES KUCAK AÇTI”

Depremzedelerin yaşadıkları zorlukları bir yana bırakıp kendilerine çay, yemek, tatlı gibi ikramlarda bulunmaya çalıştığını ifade eden ekip, Türk halkıyla aralarında çok güzel bir iletişim oluştuğunu dile getirdi. Sağlık Ekibi Başkanı Sokratis Dukas, “Her nereye gidersek gidelim, Yunan olduğumuzu söyleyince bize herkes kucak açtı.” diye konuştu.

Yunan arama kurtarma ekibi Türkiye’de gördükleri ilgi ve sevgiyi anlattı

UNUTAMADIĞI ANILARI SIRALADI

Ekip, 7-8 yaşındaki bir çocuğun kendilerine bisküvi ikram etmesini, kurtarılan kişilerin ve yakınlarının yaşadığı mutluluğu, enkaz etrafındaki bir parkta her şeye rağmen oynayan çocukları, unutamayacakları anıları arasında sıraladı.

Arama Kurtarma Ekibi Başkan Yardımcısı Aravanis Efthimis ise Avrupa Sivil Koruma Mekanizması çerçevesinde arama kurtarma çalışmalarında gösterilen uluslararası dayanışmalara değinerek, ilk yardımın her zaman komşudan beklendiğini ve çoğunlukla komşudan geldiğini ifade etti. Efthimis, ülkeler arasında böylesi dayanışmaların önemli olduğunu vurguladı.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR