Kadın Çalışanlara, Doğum Sonrası Yarım İş Tam Maaş

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Ocak ayından itibaren uygulanan düzenlemeler bilhassa çalışan annelere yeni haklar getirdi. Bunlardan bir tanesi de doğumdan sonra sarfedilen izinler ve ücretlerle ilgili. Yasaya göre; doğum yapan kadınlar, analık izninden sonra 6 aya kadar yarım gün çalışabilecek. Bu vakitde mali ve sosyal haklarından kesinti yapılamayacak.

Çoğul doğumlarda bu vakitlere l’er ay ek edilecek. Engelli çocuğu bulunanlarda vakit 12 ay şeklinde uygulanacak.

KALANI FONDAN ÖDENECEK

Kalanını Fon ödeyecek. İzin hakkından evlat edinenler de yararlanacak. Yarım gün çalışan annelerin normal şartlarda yarım maaş alması gerekiyor. Fakat son düzenlemeyle bu kayıp minimuma indirildi. Artık yarım gün çalışan anne işvereninden yarım maaş alacak ama kalanını İşsizlik Sigortası Fonu (devlet) karşılayacak. Diğer bir deyişle, kadın işçilerin çalıştıkları vakitye dair prim ve ücretini işveren, çalışmadıkları zamanın prim ve ücretini Fon ödeyecek.

calisanlara-yarim-is-tam-maas_x_8366360_1552_z1[1]

600 GÜN PRİM ŞARTI VAR

Kadın işçinin yarım gün çalışma hakkından yararlanabilmesi amacıyla doğum tarihinden önceki son üç yılda, adma en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması gerekiyor. Yasaya göre; İşsizlik Fonu’nun ödeyeceği tutar ‘asgari ücretin brüt tutarına (1646 lira)’ göre belirlenecek. Çalışırken alman maaş ne olursa olsun devletin ödeyeceği tutar brüt asgari ücretin yarısı bulunan 823 lirayla sınırlı olacak.

Kadın işçiler analık izninden sonra, birinci doğumda 60, ikinci doğumda 120, ileri doğumlarda 180 gün yarım gün çalışabilecek.

ASGARİ ÜCRETLİ AVANTAJLI OLACAK

Asgari ücret alırken doğum yapan ve yarım gün çalışmayı planlayan anneler oldukça avantajlı olacak. Çünkü normal şartlarda 1300 lira net ücret alan bir anne, yarım gün çalışırken patronu 650 lira ödeme yapacak. 823 lira da İşsizlik Fonu katkı sağlayacak. Böylece asgari ücretlinin eline geride bıraktığımız para 1473 lira olacak. Bu haktan yararlanmak amacıyla analık izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde ‘İşkur’a başvuru edilecek.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR