Köylü kızı ilki gerçekleştirmenin peşinde

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Judoda, Türkiye şampiyonlukları ve dünya üçüncülüğü elde eden 24 yaşındaki milli sporcu Şükran Bakacak, 2016 Rio Olimpiyatlarında şampiyon şeklinde altın madalya kazanan ilk kadın judocu olmayı hedefliyor.

Galatasaray Spor Kulübü’nün sporcusu Şükran, ailesi köyde yaşadığı amacıyla ortaokulu Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda (YİBO) tamamladıktan sonra vücut eğitimi öğretmeni ve judo milli grup antrenörü Armağan Güzel’in yönlendirmesiyle 12 yaşında judoya başladı.

Şükran, okul seçmelerinde başarılı olduktan sonra minikler, gençler ve büyüklerde Türkiye şampiyonlukları kazanarak mühim başarılara imza attı.

Milli sporcu , AA muhabirine yaptığı açıklamada, YİBO’da yalnızca kızlarla, milli grupa seçildikten sonra ise vakit vakit erkeklerle de antrenman yaptığını belirterek, yeni tanıştığı ve judocu olduğunu öğrenen çoğu dostının kendisinden çekindiğini söyledi.

“Köy çocuğu olduğumuz amacıyla genellikle kuvvetli oluyoruz”

Ailesi köyde yaşadığı amacıyla ortaokulu bitirdikten sonra judoya bir yıl ara verdiğini, ailesinin kente taşınmasıyla tekrar spora başladığını izah eden milli judocu, “Köy çocuğu olduğumuz amacıyla genellikle kuvvetli oluyoruz. Köyde tarlada çalışıyorum, bunun kalıtsal şeklinde da bize bir katkısı var. Yaz tatillerinde köye gittiğimizde herkes gibi gezmeye gitmiyoruz ve çalışıyoruz. Herkes ağırlık antrenmanı yapar iken biz köyde tarlada çalışıyorduk, bunun bize ağırlıktan oldukça çok katkısı oluyor” diye konuştu.

Köylü kızı ilki gerçekleştirmenin peşinde

Judo Milli Takımı olimpik kadrosunda yer aldığını ve 2016 Rio Olimpiyatlarına hazırlıklarının sürdüğünü bildiren Şükran, şunları kaydetti:

“Her sporcunun amacı tabi ki altın madalya kazanmaktır. Ben de bu tarafta çaba gösteriyorum, sürekli antrenman yapıyorum. Sosyal hayatım kalmadı, kendime ayıracak vakitım yok, dost çevremiz, ailemiz her şeyi geride bıraktık, altın madalyayı kazanmak istiyorum. Judoda erkeklerde Hüseyin Özkan’ın olimpiyat şampiyonluğu bulunuyor. Bayanlarda, Hülya Şenyurt olimpiyat üçüncüsü oldu, onun dışında derecemiz yok. İnşallah, bir ilki gerçekleştirerek altın madalyayı almaya hak kazanırım.”

Antrenörü sporcusundan emin

Judo Milli Takım Antrenörü Armağan Güzel ise Şükran Bakacak’ın azimli bir sporcu olduğunu kaydetti.

Şükran ile judoya başlayan birtakım öğrencilerinin liseyi bitirdikten sonra evlenmeyi seçim ettiğini, üniversiteye gidenlerden sakatlıkları nedeniyle bu sporu bırakmak mecburiyetinde kalanların olduğunu açıklayan Güzel, “O gruptan yalnızca Şükran kaldı ve kendisi her yıl kilosunda Türkiye şampiyonu oluyor. Bizim bundan ileri amacımiz olimpiyatlar. Olimpik kadroda yer alan sporcularımızdan altın madalya bekliyoruz ve bunlardan birisi de Şükran Bakacak” ifadelerini kullandı.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR