Patronlar Asgari Ücretliye AGİ Ödemek Zorunda

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Asgari ücretin gerektiğince düşük olmasının yanı sıra birde uygulanan kesintiler eklenince yaşam pahalılığıyla eş güdümlü asgari ücretlinin geçinmesi neredeyse imkânsız duruma gelmiş durumda. Bu hususta çalışmalar yapan hükümet asgari ücretlinin düşük maaş çalışması ve asgari ücretten de az alması gibi halleri ortadan kaldırmak üzere bir grup kararlar almaya hazırlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bakanlığa gelen ihbar, şikâyetler doğrultusunda program dışı teftişler yaptıklarını belirtti. Sabah’ın haberine göre, tekstil, inşaat sektörü ağırlıklı olmak üzere işletmelerin işçilere ek kart çıkartarak, asgari geçim indirimi ücretini ödemeyerek buraya yatırdığı belirlendi. Asgari ücret ödenmeyen ya da eksik ödenen her işçi hedefiyle aylık 162 lira ceza kesiliyor.

AGİ NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammı ne kadar? 2018 asgari ücret zam geldi mi? Devletin vatandaşlara verdiği asgari ücret fiyatları nasıl hesaplanıyor? Vatandaşların merak ettiği konuların başında gelen Asgari ücret Ocak ayı zammı belli oldu mu? Asgari ücret 2018 ne kadar? Kim ne kadar asgari ücret alacak? Bekarlar ne kadar AGİ alacak? Evli vatandaşlar ne kadar AGİ alacak? Peki AGİ 2018 ne kadar? AGİ hesaplama nasıl yapılır? Tüm vatandaşlar şuanda AGİ zamlarını ve asgari ücretlerin ne kadar varolduğunu merak ediyor. 1 Ocak’ta asgari ücretteki artışla, maaşlara eklenen asgari geçim indirimi (AGİ) de yükselecek. Asgari ücret, artış geride bıraktığımız yılki gibi yüzde 8 olursa, brüt bin 919 lira 70 kuruşa çıkacak. Buna bağlı olarak da en düşük asgari geçim indirimi tutarı 133,31 liradan 143,97 liraya ulaşacak. En yüksek tutar ise 226,63 lira yerine 244,76 lira olacak. Peki asgari ücret nasıl hesaplanır?

2017-2018 ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin hiçbir şekilde bin 404 liranın altına düşmeyecek şekilde bir düzenleme yaptıklarını belirtti. GVK Geçici 87’nci madde ile sadece kendisi hedefiyle asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretlilere ödenen 1.404,06 TL net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına dair aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutarı, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ek edilecek. Sonuç olarak Eylül ayından itibaren Torba yasa yasalaşacağı tarihe kadar asgari ücret 1.404,06 liranın altında kalacak. Ücret bordroları sahip olunan gelir vergisi dilimlerine ve AGİ hesaplamasına göre yapılacak.

OCAK AYINDA AGİ’YE ZAM GELECEK

Buna bağlı olarak da en düşük asgari geçim indirimi, yani bekar çalışana ödenen tutar 133 lira 31 kuruştan 143 lira 97 liraya yükselecek. Evli, eşi çalışmayan, 3 çocuklu çalışana ödenen asgari geçim indirimi de 226 lira 63 kuruştan 244 lira 76 kuruşa yükselecek.

AGİ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Asgari Geçim İndirimi hesaplanırken, ilgili yılın başındaki (Birinci 6 aylık) asgari ücret tutarının yıllık toplamı hesaplanır, hesaplanan yıllık toplam tutar, Asgari Geçim İndirimi oranı ile çarpılır, elde edilen Asgari Geçim İndirimine esas tutar en düşük Gelir Vergisi oranı belirleme edilen %15 ile çarpılarak belirleme edilen değer 12’ye bölünür ve aylık Asgari Geçim İndirimi tutarı hesaplanır. Oran hesaplanırken çalışanın medeni durumu göz önüne alınır. Yıllık asgari ücret toplamının, işçinin kendisi hedefiyle %50’si, çalışmayan eşi hedefiyle %10’u, bakmakla yükümlü varolduğu 2 çocuğun her biri hedefiyle %7,5’u, 3. çocuk hedefiyle %10’u ve ileri çocukların her biri hedefiyle ise %5’i esas alınır. Bu oranların toplamı %85’i geçemez. Örneğin eşi çalışmayan ve 3 çocuğu belirleme edilen bir işçinin asgari geçim indirimi oranı %50 + %10 + %7,5 + %7,5 + %10 = %85 olacaktır. Yıllık asgari ücret toplamı bu oran ile çarpılır ve sonuç 12’ye bölünerek aylık asgari geçim indirimi hesaplanır.

AGİ NE KADAR ARTACAK?

1 Ocak’ta asgari ücretteki artış geride bıraktığımız yılki gibi yüzde 8 olursa, brüt bin 919 lira 70 kuruşa çıkacak. Buna bağlı olarak da en düşük asgari geçim indirimi tutarı 133,31 liradan 143,97 liraya ulaşacak. En yüksek tutar ise 226,63 lira yerine 244,76 lira olacak.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR