Sivas olaylarının 22. yılı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Sivas Valisi Alim Barut ve Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca, şehirde 2 Temmuz 1993’te çıkan olaylarda hayatını kaybeden 37 şahıs amacıyla eski Madımak Oteli binasında yapılan anı köşesine kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleriyle karanfil bıraktı.

Barut, Karaca ve beraberindekiler, Sivas Valiliği önünden yürüyerek İl Özel İdaresi Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına geldi. Karaca ve kurum yöneticileri olaylarda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı bulunduğu anı köşesine karanfil bıraktı.

Burada basın mensuplarına bildirimde tespit edilen Barut, 2 Temmuz 1993’ün tarih şeklinde Sivas’ın ve Sivaslının hafızasına acılarla dolu, kara bir gün şeklinde geçtiğini söyledi.

Görünene göre karar verenlerin ne kadar az şey gördüklerinin farkında olmadıklarını dile getiren Barut, “Çünkü ilk anda gördükleri gösterilmek istenendir. Hedef saptırılarak gerçeklerin görülmesi engellenmektedir. Provokatörler maalesef amacına ulaşmış, Sivas’ın alnına kara bir leke çalınmıştır. Çatışma var gibi gösterilmiş, peşin hükümlerle şunu bunu suçlamak, tespit edilenı, vakası ortadan kaldırmaz. Ortak değerlerimiz o kadar fazladır ki farklılıklardan hareket ederek birlik ve beraberliğimiz bozulmaya çalışılmıştır” diye konuştu.

– “Ne acılar dindi ne de ateş söndü”

Barut, Sivas’ta yaşananların bir çatışma olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Tamamıyla Sivas’a yönelik icra edilmiş olaylardır. Hoşgörü bölgeında 2 Temmuz 1993 tarihine kadar asırlardır bir arada yaşamış, o gün bugündür yine bir arada yaşam sürdüren ve bir arada hayata isteğinde tespit edilen milletimizin birlik ve beraberliğine, huzur ve güvenliğine kast edilmiştir. Asırlardır senliğe benliğe mahal vermeyen bu topraklarda, yaşanmış en kara bir gündür. Farklılıkları derinleştirip husumet doğacak bölge oluşturulması amaçlanmaktadır. 2 Temmuz 1993 evvel sonrasında hoşgörülü, bir arada yaşam sürdüren Sivaslıların kan ve gözyaşına mahkum edilmesini nefretle, lanetle kınıyorum. Buradaki yangın, maalesef Sivas’ın geleceğini ateşe verdi. Ne acılar dindi ne de ateş söndü. Bu acı bizim acımızdır. Hayatını bu olaylarda kaybedenlerin acısı hala içimizi yakmaktadır. Hepsi bizim kaybımız, bizim değerimiz, bizim geleceğimizdir. Geriye bakarak ilerlenmez. Tabii ki acılarımızı unutmayacağız. Tarihin tekerrür etmemesi amacıyla birlik ve beraberliğimizi bozmadan geleceğe yöneleceğiz. ”

Madımak Oteli yangınında hayatını kaybeden 37 vatandaşın anısı önünde saygıyla eğildiğini ve onları rAhmetle andığını ifade eden Barut, “Milletimize, yakınlarına, bütün Sivas’a ve Sivaslılara başsağlığı diliyorum” dedi.

Barut ve beraberindekiler, anma programının sonrasında eski Madımak Oteli binasından ayrıldı.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR