Türkiye Ekonomisi 22 Çeyrektir Büyüyor

   2022 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Türkiye ekonomisi, bu senenin ilk çeyreğinde yüzde 2,3 ile pazar beklentisinin üzerinde büyüyerek, kesintisiz büyüme dönemini 22. çeyreğe taşıdı.

Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) ilk çeyrekte pazar beklentisi bulunan yüzde 1,6’nın üzerinde yüzde 2,3 büyürken, bunda iç talepte geride bıraktığımız senenin son çeyreğinde başlayan canlanma etkili oldu.
Bu verilerin sonrasında Türkiye ekonomisi 2009 senesi 3. çeyrekten itibaren 22 çeyrektir kesintisiz büyümesini sürdürmüş oldu.

Büyümenin alt detayları incelendiğinde, bu senenin ilk çeyreğinde hususi tüketim harcamaları geride bıraktığımız senenin aynı devresine göre yüzde 4,5 ile beklentilerin üzerinde artış kaydederken, ilk çeyrek büyümesine yüzde 3,5 katkı yaptı. Aynı dönemde devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 2,5 artarken, mal ve hizmet ihracatı yüzde 0,3 daraldı.

“İkinci çeyrekte büyümenin yüzde 3 – 4 bandına yükselmesini bekliyoruz”

Halk Yatırım’ın Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı ise ilk çeyrek büyüme oranındaki düşüşün, hizmetlerin beklenenden yüksek katkısıyla kısmen sınırlandığını ifade etti.

Büyüme modeli olarak, geride bıraktığımız senenin son çeyreğinde gözlemledikleri geleneksel modele dönüşün, yani iç talebin çoğunluklu bulunduğu büyümenin, bu senenin ilk çeyreğinde oldukça da belirginleştiğini altını çizen Tokalı, zayıf küresel büyüme içerisinde net dış talebin “eksi” katkısı belirginleşirken, hususi sektörün hem tüketim hem de yatırım harcamalarındaki kıpırdanmasının büyümeye destek bulunduğunu belirtti.

“Türkiye, G20 ülkeleri içerisinde en süratli büyüyen ülkelerden biri olmaya devam etti”

Odeabank Başekonomisti İnanç Sözer de Türkiye ekonomisinin senenin ilk çeyreğinde beklentilerin ötesinde yüzde 2,3 büyüdüğünü aktararak, hususi tüketim harcamalarının yüzde 4,5 ile tahminlerin üzerinde artarak iç talebin büyümeye yüzde 3,5 katkı yaptığı ilk çeyrekte, dış talebin büyümeyi yüzde 1,2 aşağı çektiğini söyledi.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR