“Türkiye’den Allah razı olsun”

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılayı olmak üzere çoğu kurum ve yardım kuruluşu, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin greksinimlerini karşılamak amacıyla seferber oldu.

ABD öncülüğündeki birlik güçlerinin Tel Abyad ve Rasulayn bölgesine yönelik hava bombardımanının yanı sıra PYD’nin baskısından kaçan Suriyeliler, devayı Türkiye’ye sığınmakta buldu.

Çatışmalar sebebiyle son iki haftada bölümden Türkiye’ye 23 bin Suriyeli giriş yaptı. Sığınmacıların barınmaları amacıyla AFAD ekipleri gece gündüz demeden çalışırken, Mehmetçik de alanda hummalı bir çalışma yürüttü. AFAD’ın, Akçakale Sınır Kapısı’nda meydaan getirdiği kayıt merkezinden denetimli biçimde alınan sığınmacıların bir alanı akrabalarının yanına, yakını olmayanlar ise başta Şanlıurfa olmak üzere Mardin ve Gaziantep’teki kamplara yönlendirildi.

Sığınmacılara sıcak yemek

Türk Kızılayı da sınırdan geride bıraktığımız sığınmacıların acil greksinimlerini karşılamaya çalıştı. Görevliler, Türkiye’ye geçişi sağlanan Suriyelilere su ve bisküvi ikramında bulundu.

Suriyelilere üç öğün sıcak yemek vermek amacıyla mobil mutfak ünitesini bölgeye gönderen Türk Kızılayı, sığınmacılara çorba ikramına başladı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve birtakım ilçe belediyeleri de 3 öğün sıcak yemek ikramında bulundu.

Sağlık Bakanlığı görevlileri de Suriyelileri sıhhat taramasından geçirerek, ilaçlarını bedava veriyor. Risk grubundakiler, çocuk felci ve kızamık aşısı gerçekleştirdikten sonra ülkeye alınıyor.

İHH’dan mama desteği

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ise bölgeye gönderdiği ekipleriyle kayıt sırasında sığınmacılara bebek maması yardımı yapıp, besin kolisi dağıttı.

İHH Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vakfın her vakit bulunduğu gibi insani drama seyirci kalmadığını söyledi.

Hayırseverlerin desteği sayesinde Akçakale bölgesinde 15 gündür yoğun yardım etkinliği yürüttüklerini bildiren Atila, şunları kaydetti:

“İlk etapta sığınmacıların besin greksinimlerini karşılamaya çalışıyoruz. Bu kapsamda 30 bin şişe su ve 30 bin paket yüksek kalorili bisküvi ikramımız oldu. Genellikle kapı seviyesinde kayıt işlemlerini ve kamplara sevk edilmeyi bekleyen sığınmacılara desteği sürdürüyoruz. Binlerce bebeğe şu anda miktarını tam net çıkartamadık ama ciddi anlamda mama yardımı da yaptık. Her gün aşağı yukarı 20 kişilik ekibimiz sıcak bölümde yardım hareketlerini sürdürüyor. Yine gereksinimi bulunan sığınmacılara battaniye yardımında da bulunduk.”

Sığınmacılardan Ahmet Tamır ise son dönemde büyük sıkıntılar çektiklerini ve yollarda bitkin düştüklerini söyledi.

Sıcak hava sebebiyle yanlarındaki suyun da içilemeyecek duruma gelmesi ile güç anlar yaşadıklarını dile getiren Tamır, “Günler sonra Türkiye’ye geçerek soğuk su içip, sıcak yemek yiyebildik. Bizleri ölüme terk etmeyen Türkiye’den Tanrı razı olsun” dedi.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR