Arıcı Kadınlar Kilosu 10 Bin TL Olan ‘Arı Sütü’ Üretecek

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Türkiye’de 16 bin 600 ton bal üretimiyle birinci sırada yer alan Ordu’da, Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle eğitim verilen 20 kadın arıcı, kilosu 7-10 bin liradan satılan ‘arı sütü’ üretimine başlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Enver Yılmaz, “Türkiye’de ve dünyada bal üretiminde söz sahibiyiz. Ev hanımlarımıza yönelik gelir getirici projeler yürütüyoruz. ‘Arı sütü’ üretimiyle destek vereceğiz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yıl Türkiye’de üretilen 107 bin 665 ton balın, 16 bin 601 tonunu Ordulu arıcılar üretti. 5 bin arıcı ve 556 bin arı kolonisiyle bal üretiminde birinci sırada yer alan Ordu’da, kilosu 7-10 bin TL arasında satılan ‘arı sütü’ üretiminin de artırılması hedefleniyor. Türkiye’de çok az miktarda üretilen, genelde perakende ve gram halinde satışa sunulan yerli ‘arı sütü’ üretiminin artırılması için de Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu’da bulunan Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından ‘Arı Sütüne Giriş, Kadın Arıcılara Kovan Desteği Projesi’ kapsamında 20 kadın arıcıya eğitim verildi.

kadinlar-para-kazanmanin-yeni-yolunu-buldu_x_8969366_8042_z11

‘BAL FESTİVALİ’ İLE 500 KOVAN DAĞITILACAK

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, projenin başarıyla tamamlandığını, teorik ve uygulamalı eğitim alan 20 kadın arıcıya ‘arı sütü’ üretimi için 500 kovan dağıtılacağını belirtti. 18 Kasım’da Ordu’da ‘Bal Festivali’de düzenleyerek, burada kovan dağıtımıyla ‘arı sütü’ üretiminin başlatılacağınısöyleyen Başkan Yılmaz “Ordu ilimiz arıcılıkta önemli bir yerde ve konumda. Türkiye’de gezginci arıcılarımız bal üretiminde birinci sırada yer alıyor. Özellikle ev hanımlarımıza gelir getirici, ekonomik gelir sağlayan projelere yöneldik. Bu kapsamda, genelde perakende olarak gram halinde satılan ve kilogramı da 10 bin TL’yi bulan ‘arı sütü’ için proje hazırladık. Başlangıçta 20 kadın arıcıya eğitim verildi. Projemizin ilk etabı tamamlandı” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Kadınların ekonomik hayatta yer almasını sağlayacak politika ve projelere öncelik verilmesi, onların ekonomik ve sosyal gelişmeye önemli katkılar sağlayacak potansiyel güç haline getirilmesi amacıyla, kadın üreticilerimize ayrıca arı kovanı dağıtımı yapacağız. Bu proje kapsamında Altınordu, Ulubey ve Gülyalı’da 20 kadın arıcımıza 500 adet arı kovanı dağıtılacak. Büyükşehir’in sağladığı bu destekle kadın üreticiler artık aile ekonomilerine önemli katkı sağlayacak. Bu projeyi daha da büyütmeyi hedefliyoruz ve Ordu bal üretiminin yanı sıra artık ‘arı sütü’ üretiminde de söz sahibi olacak.”

ORDU 120 ÜLKEDEN FAZLA BAL ÜRETİMİ YAPIYOR

Türkiye’de bal üretiminde birinci sırada yer alan Ordu’da koloni başına düşen bal verimi 29.82 kilogram iken, Türkiye’de ise ortalama olarak bu rakam 13.96 kilogram olarak belirtildi. Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), arıcılık verileri ile TÜİK rakamları karşılaştırıldığında da, Ordu ilinin 138 ülkenin 120’sinden daha fazla bal üretimi gerçekleştirip, dünya bal üretimin de yüzde 1’ini karşıladığı vurgulandı.

Sponsorlu Baglantılar

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR