Artvin’de Çilek Üretimine Başladı, Şiparişlere Yetişemiyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok

Artvin’de eşinin karşı çıkmasına rağmen çilek üretimine başlayan Erdal Kaya, şimdi siparişlere yetişemiyor. Müşterilerin hem görüntüsünden hem de lezzetinden son derece memnun olduğu çilekler, kilosu 20 liradan kapış kapış satılıyor.

Artvin’in Borçka ilçesinde bu yıl ilk kez doğal çilek üretimi yapıldı. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ilçede üretilen doğal çilekler ise pazara indirilmeden alıcı buluyor.

Borçka ilçesinde Ziraat Odası’nın girişimleri ile Erdal Kaya’ya ait 1200 metrekare arazide çilek bahçesi oluşturuldu. İlk yıldan meyve vermeye başlayan bahçeden 1 aydır hasat yapılıyor. Kasım ayına rağmen hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile bahçede çilek üretimi ve hasadı sürüyor. Hayvan gübresi kullanılarak doğal yetiştirilen çilekler, pazara indirilmeden bahçeden satılıyor. Kaya, 1 dönüm bahçeden 4 ton ürün hedeflediği çilekleri, kilosu 20 liradan satışa sunuyor.

Eşinin karşı çıkmasına rağmen Artvin’de çilek üretimine başladı, şimdi siparişlere yetişemiyor

“LEZZETİNDEN ÇOK MEMNUN KALIYORLAR”

Hiç bilmediği bir tarıma başladığını anlatan üretici Erdal Kaya, “Acemi bir çilek üreticisiyiz, ilk senemiz ama ilk seneden yüzümüz güldü. Çok emek verdik, burada olmayan bir şey yaptık, çilek üretiyoruz. Yaklaşık bir aydır hasat yapıyoruz. Kasım ayındayız ve hasat devam ediyor. Bir yandan çilekler çiçek açıyor, bir yandan toplamaya devam ediyoruz. Çileği pazara indirmeme gerek kalmadan telefonla ulaşıyorlar. İsteyenler kendileri gelip bahçeden kendi hasadını yapıyor, gidiyor. Kilosunu 20 liradan satıyoruz. Hiçbir ilaç kullanmadan, inek gübresi ile üretimi yapıyoruz ve meyveler kocaman oluyor. Müşterilerimiz de hem görüntüsüyle hem lezzetiyle çileğimizden çok memnun kalıyor” dedi.
Eşinin karşı çıkmasına rağmen Artvin’de çilek üretimine başladı, şimdi siparişlere yetişemiyor

“EŞİME DESTEK OLMADIM”

Çilek bahçesinin kurulması aşamalarında eşine destek vermediğini söyleyen Meral Kaya da “Eşim çilek bahçesi kuracağını söylediğinde açıkçası destek olmadım. Çünkü buralarda çilek üretimi yoktu. Kasım ayında bile çilek hasadı yaptığımızı gördüğümde ‘iyi ki eşim beni dinlemedi’ diyorum. Şu an ben de şaşkınım. Kasım ayında hem de bu kadar büyük çileklerin olması çok ilginç. Şimdi eşime daha fazla destek vererek çilek üretimine devam edeceğiz.” diye konuştu.

GALERİ
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
REKLAMLAR